Vidéken működő szálláshelyek fejlesztésére, illetve újak létesítésére a Kisfaludy-program pályázatán indult mintegy hétszáz hazai vállalkozás kap támogatást a jövőben. A friss döntés szerint a kormány által tavaly útjára indított nagyszabású fejlesztési terv első ütemében nyolcvanmilliárd forintért valósulnak meg beruházások a vidéki Magyarországon – jelentette be tegnap a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója.
Guller Zoltán kiemelte: soha ennyi pénz nem állt még rendelkezésre hazánkban szállodák és panziók fejlesztésére, mint most. Felidézte: a kormány tavaly indította útjára a Kisfaludy-programot. Ennek részeként 2030-ig mindösszesen háromszázmilliárd forint értékű fejlesztésről szóló beruházás valósulhat meg országszerte a szálláshelyeken. Ebből jelentős összeget, 150 milliárd forintot magyar költségvetési forrásból, vissza nem térítendő támogatás formájában biztosít a kormány a vállalkozásoknak – az első ütemben 48 milliárd forintot kapnak a pályázati nyertesek.
A vezérigazgató elmondta: a programnak köszönhetően olyan beruházások támogatására nyílik mód, amelyek hosszú távon fenntarthatók és turisztikai szempontból indokoltak. A várakozások szerint a fejlesztések révén emelkedni fog a szállásszolgáltatások színvonala, és bővül a nemzetközi szinten és belföldön is egyre népszerűbb magyarországi úti célok környékén található hotelek, panziók, szállodák kapacitása.
– A turisták és a vendégéjszakák száma nő, ezzel párhuzamosan a fejlesztésekkel a vendégek magasabb költése, illetve a szezonális ingadozások kiegyenlítődése várható – mondta Guller Zoltán.

A hazai turistaforgalom és a vendégéjszakák számának bővüléséhez egyre több szálláshely kell
Fotó: MTI/Varga György
A Kisfaludy-program már a 2017-es kiírásakor is népszerű volt: a meghirdetett felhívásokra összesen 1522 pályázat érkezett a turisztikai ügynökséghez, közülük kerültek ki a mostani nyertesek. Elhangzott, hogy köszönhetően a keretnövelésnek, a pályázatok szakmai megítélése alapján az érintett piac jelentős szelete részesül központi támogatásban: a vidéken található panziók több mint kétharmada, illetve 16 szálloda kap pénzt a beruházásaihoz, továbbá a Kisfaludy-program első ütemében 27 új szálláshely létrejöttét is segítik.
– A program nem ért véget, további kiemelt fejlesztési térségekben tervezzük a felhívások megjelentetését. Emellett támogatási konstrukció kidolgozása is elkézelhető a 150 szoba feletti kapacitású szállodáknak – jelezte a pályázatokat lebonyolító MTÜ vezetője. Emlékezetes, a Kisfaludy-pályázati lehetőségekkel párhuzamosan szintén tavaly indult el a Magyar Fejlesztési Bank által biztosított Kisfaludy turizmusfejlesztési hitelprogram, amely kiszámítható és nagyon kedvező finanszírozási feltételeket biztosít a cégeknek, akár a pályázati önerő biztosítására.
A nemzetgazdaság javára
A Magyar Közlöny pénteki számában megjelent a kormányhatározat, amely a szükséges állami intézkedéseket rögzíti a Kisfaludy-program megvalósítása érdekében. Eszerint a kormány a költségvetésből finanszírozott támogatásokkal azt a stratégiai célt kívánja elérni, hogy nemzetgazdasági szinten erősödjön a turizmus ágazat jövedelemtermelő képessége. Azért, hogy a vállalkozások fejlesztései megvalósuljanak, a kormányfő által aláírt határozat szerint elsőként a pénzügyminiszter feladata lesz, hogy a tavalyi központi forrásból fel nem használt összegnek megfelelő, több mint kilenc és fél milliárd forintnyi forrást átirányítsa az idei Turisztikai fejlesztési célelőirányzat javára, forrást biztosítva a vissza nem térítendő támogatást jelentő kifizetésekhez.