Akár az európai mobilitási hét csúcsrendezvényeként is tekinthetünk az InnoTransra, hiszen a szeptember 20–23. között tizenegyedik alkalommal összehívott nemzetközi közlekedéstechnikai szakvásáron valóban minden megtalálható, ami sok ember gyors elszállításához szükséges. A berlini rendezvényre Németországból és körülbelül hatvan másik országból – többek között az Egyesült Államokból, az Egyesült Arab Emírségekből, Indiából, Japánból, Marokkóból, Olaszországból és Tajvanból – összesen 2940 kiállító érkezik. Közülük körülbelül kétszázan most először teszik tiszteletüket, beleértve hat új országot – Azerbajdzsánt, Egyiptomot, Hongkongot, Örményországot, Thaiföldet és Vietnamot –, megmutatva innovatív termékeiket a világnak.
Bennünket persze elsősorban az érdekel, amit mi, magyarok gyártottunk, illetve amihez így vagy úgy közünk van. A hazai állami vasúttársaság, a MÁV-Start bemutatja a magyar vasútijármű-gyártás legújabb vívmányát: az FMK–008 jelzésű, saját gyártású mérővonat síndiagnosztikai méréseket végez. A vasúttársaság szakemberei a MÁV Központi Felépítményvizsgáló (KFV) Kft. megrendelésére tervezték meg és gyártották le az új, kétrészes, dízel-hidraulikus erőátvitellel rendelkező síndiagnosztikai mérővonatot. Az FMK felépítménymérő kocsi már üzembehelyezési engedéllyel is rendelkezik, tavaly megkezdte a síndiagnosztikai méréseket. A MÁV KFV Kft. döntése alapján az FMK–008 jelzésű járművek tervezését és nagyrészt az építését is a MÁV-Start maga végezte a Szolnoki Járműjavítóban.
A szerelvény egy mérőkocsiból és az azt vontató motorkocsiból áll. Engedélyezett sebessége 120 kilométer óránként, mérések alkalmával pedig 70 kilométer/óra. A motorkocsi – akár egy ingavonat, húzva-tolva – képes vontatni a mérőkocsit. A szóló motorkocsi kapcsolt végén is kialakítottak egy segéd-vezetőfülkét, így az képes mindkét irányban közlekedni.

A Giruno óránként 250 kilométeres száguldásra képes
A másik magyar vonatkozású hír, hogy a hazánkban is gyártókapacitással rendelkező svájci Stadler valódi különlegességgel jelenik meg a szakvásáron. Mint ismert, a világ leghosszabb vasúti alagútjának számító Gotthard-alagútban 2019-től a világ első alacsony padlós, egyszintes, nagy sebességű motorvonata fog közlekedni. A Svájci Szövetségi Vasutak (SBB) pályázatát még 2014-ben a Stadler nyerte el, a szerződés értelmében a vállalat összesen 29 darab 11 részes, több áramnemű, 249 kilométer/óra végsebességre képes EuroCity vonat gyártására kapott megbízást. Az első jármű ötrészes, rövidített verzióját a cégcsoport éppen a berlini InnoTranson mutatja be a szakmai közvélemény előtt. Az SBB által Girunónak keresztelt nagy sebességű vonatok az Alpokon keresztül észak–déli irányban áthaladó nemzetközi hálózaton fognak közlekedni Svájcban, Olaszországban, Németországban és Ausztriában.
A részt vevő cégektől származó bejelentések tanúsága szerint az idei InnoTrans a motorvonatok teljes áttörésének a helyszíne lesz. Az a tény, hogy a Stadler az általunk is jól ismert FLIRT alacsony padlós elektromos motorvonat továbbfejlesztésével alkotta meg nagy sebességű vonatát, jól mutatja, hogy ez a technológia milyen jelentőségre tett szert a jelen vasútijármű-gyártásában. A svájciak mellett mind a hagyományos nagy gyártók – mint a Siemens, a Bombardier vagy az Alstom –, mind a feltörekvők – mint a lengyel Pesa – számos villamos motorvonatot, villamost, metrószerelvényt mutatnak be. Ezzel szemben a mozdonyok és vasúti vagonok körében jóval kevesebb újdonságot láthatunk majd.