Bár itthon hanyatló ágban van a málnatermesztés, a világon emelkedő tendenciát mutat a termésmennyiség. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) jelentése szerint a legnagyobb málnatermesztők Oroszország, az Egyesült Államok, Lengyelország, Szerbia, Ukrajna és Bosznia-Hercegovina.
Az Európai Unióban Lengyelország termeszti a legtöbb málnát: a termőterülete 30 ezer hektár körüli, termése évente 110-120 ezer tonna. Az Eurostat adatai szerint az EU belső piacán Spanyolország a legnagyobb frissmálna-exportőr, a vezető importőr pedig Németország.

Fotó: MTI
Az unióba a közösségen kívülről is szép számmal érkezik a bogyós gyümölcsből. Marokkóból például 38 százalékkal, 14 500 tonnára, Szerbiából 60 százalékkal, 5300 tonnára emelkedett a friss málna importja.
Szerbiában tavaly több mint 109 ezer tonna málnát termesztettek, ennek legnagyobb részét külföldön értékesítették. Az unió fagyasztott áruból is behozatalra szorul: a legnagyobb beszállítónak Szerbia számít, 76 800 tonnát szállított a közösségbe az elmúlt évben.
Jelentős növekedés figyelhető meg Ukrajnából is, ahonnan az ötszörösére, 10 400 tonnára bővült a beszállított mennyiség 2017-ben az előző öt év átlagához képest.
A magyar piacot is egyre inkább a külföldi termelők látják el. Az AKI jelentése szerint a friss málna behozatala 121 százalékkal, 268 tonnára nőtt, ugyanakkor a kivitele 62 százalékkal, 2,3 tonnára csökkent 2017-ben az előző évihez képest.
A bővülés az idén is folytatódott: az év első öt hónapjában a friss málna behozatala 64,3 tonnáról 74,9 tonnára nőtt az egy esztendővel korábbihoz képest, a legnagyobb mennyiség Spanyolországból érkezett a magyar piacokra.
A hazai termés mára elenyésző mennyiséget tesz ki; míg a kilencvenes évek elején 27 ezer tonna termett, ez mára 1200-1500 tonnára csökkent. Ennek oka, hogy a málnaültetvények elöregedtek, a jövedelmezőség pedig csökkent.
A legtöbb termelő a klimatikus viszonyok megváltozása miatt hagyta el a málnaültetvényét, de az elmúlt években a munkaerőhiány is jelentősen rányomta a bélyegét az ágazat működésére.