Jövőre kétmilliárd forintos keretösszeggel újraindul az Otthon melege program konvektorcsere-alprogramja – jelentette be az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) fenntarthatóságért felelős államtitkára a távirati iroda szerint. Weingartner Balázs közölte, hogy a pályázat során a költségek 60 százalékának fedezésére lehet pénzt igényelni, de egy háztartás vagy magánszemély legfeljebb 750 ezer forint támogatást kaphat. Háztartásonként több konvektor cseréjére is lehet pályázni, egy készülékre legfeljebb bruttó 96 ezer forint igényelhető. Az alprogram a cseréhez kapcsolódó beszerelést is támogatja. Ahogyan eddig is, a tájékoztatót az Nfsi.hu oldalon kell majd keresni, a pályázatot pedig ügyfélkapun keresztül szintén itt kell majd benyújtani. A részleteket várhatóan februárban teszik közzé.
A kétmilliárd forint akár 15 ezer korszerűtlen készülék cseréjéhez járulhat hozzá. A pályázat a korszerű, zárt égésterű, legalább A energiaosztályú, programozható termosztáttal ellátott készülékek beszerzését és beszerelését támogatja. A részletes műszaki kiírásokat a februárban megjelenő pályázat tartalmazza majd – jegyezte meg az államtitkár.
Ahogyan azt a korábbi konvektoralprogramhoz kapcsolódóan megírtuk: a hazai lakóingatlanokban több mint hárommillió korszerűtlen gázkonvektor működik, amelyek esetenként veszélyesek is az azbeszttömítések miatt. Az 1960-as és 70-es években felszerelt berendezések nemritkán további biztonsági szempontból is hagynak kívánnivalót maguk után, ezért adott esetben egy-egy csere életmentő lehet. Az új modellek hővesztesége a régiekének a töredéke, emellett automata kikapcsolójuk van, aminek a gázszivárgás meggátlásában van szerepe. Weingartner Balázs felidézte, hogy az Otthon melege program a háztartások rezsiköltségét és károsanyag-kibocsátását egyszerre csökkenti. Öt év alatt az alprogramok 35 milliárd forinttal, 320 ezer háztartás energetikai korszerűsítéséhez járultak hozzá.

A korszerűtlen eszközöktől biztonsági szempontokból is érdemes megválni
Fotó: MTI/Varga György
Január 1-jén lesz egy éve, hogy a konvektorokra is a gázkazánokra vonatkozó szabályozáshoz hasonló előírások vonatkoznak. Az új műszaki és energiahatékonysági követelményeknek nem megfelelő készülékek azóta már nincsenek forgalomban, a gyártásuk pedig még korábban leállt. Vagyis az új konvektorok már megfelelnek az európai uniós szabályozásban foglalt szigorú követelményeknek.
A legutóbbi fűtés-korszerűsítési alprogramok során összesen 11 ezret meghaladó érvényes pályázat érkezett az Otthon melegét korábban felügyelő Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz. A kazáncserére közel hatezer, míg a gázkonvektorok cseréjét célzó alprogramra több mint ötezer érvényes pályázatot nyújtottak be. A konvektorcsere-programban akkor a költségek 80 százalékára lehetett támogatást igényelni.
Weingartner Balázs közölte tegnap azt is, hogy az ITM a lakossági igények és a szakmai javaslatok alapján várhatóan további alprogramokat indít újra 2019-ben. Ismertette egyúttal, hogy a decemberben lezárt háztartási gépcsere alprogram első húszezer pályázatának eredményét az internetes felületen nyilvánosságra hozták, a támogatói okiratokat januárban kapják meg az érintettek. A dokumentumok birtokában vásárolhatók meg az új hűtők és fagyasztók, illetve mosógépek.
Korábban Cseresnyés Péter, a tárca parlamenti államtitkára egy képviselői kérdésre azt közölte, hogy a novemberben megnyitott háztartásigépcsere-programra a tavalyinál kétszer annyian, 119 ezren jelentkeztek. Hozzátette, hogy habár a keret kétmilliárd forint volt, a kormány biztosítja majd az igényelt ötmilliárd forint támogatást.