A héten újabb hitelminősítő értékeli a magyar gazdaságot: a Fitch Ratings magyar idő szerint pénteken késő este hozza nyilvánosságra ütemezett felülvizsgálatának eredményét az államadósság besorolásáról. A másik két nagy társasághoz (Moody’s Investors Service és a Standard & Poor’s) hasonlóan a Fitch is befektetésre nem ajánlott, úgynevezett bóvli kategóriában tartja Magyarországot, azonban a kilátásokat pozitívan ítéli meg, ez pedig megerősíti a felminősítés lehetőségét.
– A Fitchnek fel kellene minősítenie Magyarországot – mondta értékelésében Juraj Kotian, az Erste Bank regionális szakértője, aki azonban az elmúlt időszak gazdasági fejleményeit látva kockázatokat is lát. A Fitch már legutóbb is megtehette volna, hogy felminősít, azonban ez elmaradt. A Moody’s legalább a kilátásokat javította, míg az S&P – amely a hazai közvélekedés alapján politikailag kifogásolja elsősorban a kormányt – nem okozott meglepetést azzal, hogy a kilátást is megtartotta stabil szinten. A legújabb fejlemények ráadásul inkább erősítik azokat az aggodalmakat, amelyeket értékelésükben a hitelminősítők megfogalmaznak, ilyen például a növekedési kilátás.
– Úgy gondoljuk, hogy a kormány elvetette a felminősítést mint célpontot, és inkább lazított gazdaságpolitikáján, aminek célja az erőteljesebb növekedés és saját népszerűségének növelése – értékelte a helyzetet Peter Attard Montalto, a Nomura szakértője. Megjegyzéseit a 2017-es költségvetésre alapozta, amelyben a korábbi szigorhoz képest jóval megengedőbb, 2,4 százalékos hiánycél szerepel. Azóta pedig megjelentek a csalódást keltő első negyedéves GDP-számok. Abból szerkezeti problémák is kiolvashatók, így például az, hogy a gazdaság nagyon ráutalt az autógyártásra, és az uniós pénzek átmeneti elapadásával éves viszonylatban eltűnhetett az építőipari termelés harmada.
A témában többen is megszólaltak az elmúlt napokban. A Bank of America–Merrill Lynch-bankcsoport londoni elemzőrészlegének közgazdászai valószínűnek nevezték, hogy a Fitch most a befektetési ajánlású kategóriába sorolja át Magyarországot – írta a távirati iroda. A ház szerint ezt indokolná a magyar gazdaság alapmutatóinak jelentős javulása és az, hogy stabilabbá vált a makrogazdasági politika. Jelezték: a felminősítést a piacok már beárazták, ezért egy ilyen lépés semleges hatást gyakorolhat a magyar befektetési eszközökre, ám ha elmarad a felminősítés, az ronthatja a hangulatot a helyi állampapírpiacon. A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport szintén azt állapította meg, hogy az elmúlt években stabilabbá és kiszámíthatóbbá váltak a gazdaságpolitika elemei. Javult a külső fizetési helyzet és konszolidálódott a költségvetési politika. A ház szerint ezek azok a fő tényezők, amelyek valószínűsítik, hogy az ország az idén visszanyeri befektetési ajánlású besorolását.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter legutóbb a távirati irodának azt nyilatkozta, „szurkol” a hitelminősítőknek, hogy tudják követni a piac véleményét, mivel a magyar állampapírok alacsony hozama alapján már évek óta befektetési kategóriában lehetne az ország. Finanszírozási szempontból jelenleg nincsenek is aggodalmak, hiszen az Államadósság-kezelő Központ teljesíti, sőt bizonyos szempontból túlteljesíti célkitűzéseit, azaz a kereslet adott a magyar eszközök iránt. Egy kedvezőbb hitelminősítői osztályzat vélhetően a kormány iparosítási tervei szempontjából lehetne most fontos, jobb besorolással könnyebben lehet külföldi működőtőkét idevonzani.