Ma indul az első nagy nemzetközi turisztikai kampány, amelyet a 2016-ban átalakított állami irányító szervezet, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) valósít meg, és első körben a magyar fővárost ajánlja a külföldi utazók figyelmébe. A kampány fő elemeit tegnap mutatták be a sajtó és az iparág képviselőinek, eszerint a jövőben Budapest mint Európa fűszere mutatkozik be több európai, illetve tengerentúli országban.
– Szimbolikusnak tartom, hogy az újabb négyévnyi kormányzás küszöbén az első nagy kampány Budapestről szól, de ez nem azt jelenti, hogy ne folytatódna tovább a vidéki Magyarország grandiózus turizmusfejlesztési programja – köszöntötte a megjelenteket Guller Zoltán, az MTÜ vezérigazgatója. Elmondta: a következő négy évben az ügynökség Budapesttel szorosan együttműködve kiemelten foglalkozik majd a főváros népszerűsítésével.
A szakma szerint a város-, illetve országmarketing időzítése éppen megfelelő, hiszen ahogy a vezérigazgató felidézte, a magyar turizmus-vendéglátás jelentős mértékben járul hozzá a gazdaság fejlődéséhez, a munkahelyteremtéshez és azok megtartásához. Eközben a teljes nemzeti össztermék 10,5 százalékát termeli meg, és a devizaegyensúlyt is számottevően javítja. – 2010 óta rekordokat dönt az ágazat, a tavalyi minden idők legjobb éve volt, amikor 12 millió vendég fordult meg nálunk.
A mutatószámok növekedése kétszeresen, illetve háromszorosan meghaladja a nemzetközi és az uniós átlagot, és a legutóbbi, márciusról szóló, döbbenetesen erős forgalmi adatok alapján az ágazat növekedése folytatódik. Az a célunk, hogy a tavalyi 30 milliós vendégéjszakaszámot 2030-ra 50 millióra emeljük, akkorra a GDP-hez 16 százalékkal járuljon hozzá az iparág. Ehhez mindent, ami szükséges: pénzt, paripát és fegyvert is megkaptunk és megkapunk a kormánytól – fogalmazott Guller Zoltán. Úgy összegezte: megelőzni Prágát, ostromolni Bécset – ez a következő évek fő célkitűzése.

Guller Zoltán: A cél az, hogy 2030-ra elérjük az 50 milliós vendégéjszakaszámot
Fotós: Éberling András
A ma debütáló nemzetközi kampány a hazai turizmus zászlóshajójáról, a hazánkba látogató külföldiek 60 százalékát fogadó fővárosról szól, amely új tartalommal kívánja megtölteni a Budapestről eddig alkotott képet. – A város nem csupán szép épületek sokasága, tele gyönyörű látnivalókkal, hanem ismerős és ismeretlen, izgalmas és harmonikus, meghitt, hagyományszerető és innovatív egyszerre. Újfajta Budapest-márkát alkottunk, ami egyfajta keretrendszer lesz az elkövetkező évek kampányaihoz – mondta a vezérigazgató. Fontos mérföldkőnek nevezte, hogy a ma induló és június 30-ig tartó nemzetközi kampány a minőségi élmények iránt fogékony, motivált és magas költésű turistákat célozza azzal a küldetéssel, hogy a főváros top európai várossá váljon, ahol a látogatók az eredetileg tervezetthez képest még egy éjszakát el akarnak tölteni.
– Budapest megújuló arculatához a Spice of Europe, azaz Európa fűszere szlogent társítottuk, amivel azt szeretnénk kifejezni, hogy az érkezők itt megtalálnak mindent, ami egy klasszikus európai nagyvárosra jellemző (történelmi különlegességeket, színes kulturális kínálatot, minőségi gasztronómiát és virágzó divatot), de emellett a főváros sokszínű, tele van vitalitással, pezsgéssel, kreativitással, azaz egy élettel teli, boldog, erős, büszke és biztonságos város – hangsúlyozta Guller Zoltán.
Az új imázsfilm Budapest lendületes arculatát mutatja be, és rávilágít arra, hogy a város bejárható, illetve élmények sokaságát nyújtja. A városmárkához új turisztikai logót is alkottak, és új, többnyelvű weboldalt, innovatív tartalmakat hoztak létre, amelyek bemutatják Budapest metaforikus fűszerességét három fő célcsoportnak: a 25–45 év közötti értéktudatos fiataloknak, az élménykereső családoknak és a 30–55 év közötti világutazóknak.
Az MTÜ vezetője ismertette: a kampányra rendelkezésre álló összeg 65 százalékát internetes, továbbá nyomtatott és televíziós felületeken költik el. A kampány kreatív tervezése és gyártása, a nemzetközi jogdíjak, az új weboldal fejlesztése 235 millió forintba került, míg a médiavásárlásokra 1,3 milliárdot fordítanak ebben az ütemben. A teljes fővároskampány 4,5-5 milliárd forintba fog kerülni, mivel ősszel a kulturális, míg télen az évszaknak megfelelő arculatot mutatják majd be. A következő hónapokban befejezik a többi régió márkázását is, aminek összegzéseként szeptember 27-én megismerhető a komplett új turisztikai országmárka.
– Az ügynökség legfőbb globális médiapartnere a CNN lesz. Csaknem 900 alkalommal fogják sugározni az imázsfilmet, amely 250 millió háztartásba jut el. A hirdetések megjelennek majd az Iberia, a Ryanair, a British Airways, a Lufthansa, az American Airlines és a United Airlines fedélzetein. A WizzAir magazinjának június-júliusi számában nyolcoldalas melléklet szól majd Budapestről, mintegy ötmillió utashoz eljutva, a United Airlines légitársaság amerikai járatain pedig több mint kétmillió utas láthat majd dokumentumfilmet a fővárosról – mondta Guller Zoltán. A hirdetések Budapest legfontosabb küldőpiacain, így Németországban, az Egyesült Királyságban, Spanyolországban, Franciaországban és Olaszországban jelennek meg, a távoli küldőpiacok közül pedig az Amerikai Egyesült Államokban lesznek láthatók, míg a közösségi médián keresztül Kanadában, Írországban, Ausztriában és Svájcban is elérik a turistákat.
Több támogatás a kicsiknek
Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszterjelölt tegnapi meghallgatásán nagy önállóságot ígért a tárcájához került Magyar Turisztikai Ügynökségnek, mint mondta, profi csapatnak tartja őket, és számít annak vezetőjére, Guller Zoltánra. Hangsúlyozta: az új kormányzati ciklusban kiemelten támogatják az ágazatban tevékenykedő kis- és középvállalkozásokat, ezért 15 milliárd forinttal bővítik a panziók szálláshelyfejlesztési támogatásának keretösszegét. Szavai szerint a turizmus állami irányításának keretei létrejöttek, a fejlesztési programok előkészítése megtörtént, így sor kerülhet azok végrehajtására.