A paksi atomerőmű kiégett üzemanyagának és más radioaktív hulladékok kezelésének nemzeti programjáról jelent meg előterjesztés a kormány honlapján. E hulladékok kezeléséről nemzeti politikát kell kidolgozniuk és folytatniuk az európai uniós tagállamoknak a 2011-es Euratom irányelvének értelmében. A magyar Országgyűlés ennek megfelelően határozatban fogadta el a kiégett üzemanyag és a radioaktív hulladék kezeléséről szóló dokumentumot. A csaknem százoldalas iratot június 10-ig véleményezhetik a szakértők.
A nemzeti programban a nukleáris üzemanyagciklus lezárásáról, a radioaktív hulladékok kezeléséről és a nukleáris létesítmények leszereléséről is szó van. Ezenkívül a dokumentum rendelkezik arról, milyen módszerrel és követelményekkel kapcsolható be a lakosság az ilyen témájú döntéshozatalokba.
A nemzeti program tartalmazza valamennyi meglévő kiégett fűtőelem és radioaktív hulladék leltárát, továbbá a jövőben keletkező mennyiségek becslését, ideértve a leszerelésből származó radioaktív hulladékokat is. Szerepelnek az iratban a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok kezelésére vonatkozó koncepciók és műszaki megoldások is. A végleges elhelyezésre szolgáló létesítmény fennállásának a lezárás utáni időszakára vonatkozó koncepcióit is meghatározták. Számoltak azzal az időtartammal is, amíg a megfelelő ellenőrzéseket fenn kell tartani. Meghatározták ezenkívül azokat az eszközöket, amelyek segítségével a létesítménnyel kapcsolatos tudást hosszú távon meg lehet őrizni.

A csaknem százoldalas iratot június 10-ig véleményezik szakértők
A paksi atomerőmű üzemeltetése során szilárd és folyékony radioaktív hulladékok keletkeznek, amelyek gyűjtéséről és kezeléséről gondoskodni kell – erről szól a nemzeti program egyik fejezete. A kis és közepes aktivitású szilárd radioaktív hulladékok legfontosabb forrásai az üzemeltetés és karbantartás során elszennyeződő védőruhák, védőfelszerelések, szerszámok, valamint az üzemelő létesítményből kiszerelt elszennyeződött berendezések, alkatrészek. Ideértendők még az iszapok, illetve az építészeti átalakításokból származó törmelékek is.
A szilárd hulladékokat szelektíven gyűjtik. A tömöríthető radioaktív hulladék térfogatát ötödére csökkentik egy 500 kilonewtonos préssel. A nem tömöríthetőket 200 literes hordókban tárolják, az aktív iszapot pedig szintén 200 literes fémhordóban ülepítik, majd eltávolítják a folyadékot. A szilárd hulladékot az atomerőmű területén ideiglenesen tárolják, úgyszintén a nagy radioaktivitású hulladékot, amelyből évente csak kis mennyiség, minte0gy öt köbméternyi keletkezik. E hulladékok mennyisége tavaly év elején 100 köbméter volt. Az összesen 50 évnyi üzemidő végéig további 115 köbméter aktivitású hulladék keletkezésével kell számolni. Ezt a végső elhelyezés érdekében a tervek szerint konténerekben gyűjtik össze és betonnal öntik majd ki a leszerelés során.
A létesítmény leszerelési és bontási munkálatai alatt keletkező hulladékot szintén szelektíven gyűjtik majd. Figyelembe veszik majd az anyagminőséget, a fizikai-kémiai jellemzőket, illetve a radioaktív szennyezettség