Éves összevetésben a második negyedévben 20, a teljes első fél évben pedig 17 százalékkal esett vissza az új beruházások értéke – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A második negyedév során az építési beruházások nagymértékben, 37 százalékkal csökkentek, és szintén számottevően mérséklődtek az államilag finanszírozott fejlesztések. – A visszaesést főleg az uniós támogatások kifutása okozta. Mindez abból látszik a legjobban, hogy a csökkenés elsősorban az építőipari és az állami beruházásoknál jelentkezett – mondta a Magyar Időknek Ignácz Orsolya, az EY adóüzletágának igazgatója. – Az adatok jól mutatják a magyar gazdaság ráutaltságát a külső forrásokra – tette hozzá.

A lassan újra elinduló állami építkezések is kedvezőbb folytatást vetítenek előre
A látványosan visszaeső összesítéssel együtt kedvező folyamatok is kiolvashatók a tegnapi adatközlésből.
– Ha nem is tudta ellensúlyozni a végső negatív eredményt, de jó értéknek számít a 11 százalékos növekedés a feldolgozóiparban, és optimista várakozásra adhat okot az, hogy a feldolgozóiparon belül több területen is nőttek a beruházások. A magyar gazdaság számára nagyon fontos, hogy több ágazatban legyenek beruházások, és ne minden egy szektorról szóljon – tette hozzá.
Az eddig ismert adatok alapján joggal lehet reménykedni abban, hogy az év eleji visszaesés átmenetinek tekinthető, amit egy jóval erősebb időszak követ akár már idén. – A következő hónapokban a beruházások jelentős erősödését várja a kormány, hiszen csak a nagyvállalatok csaknem ezermilliárd forint értékben jelentettek be fejlesztéseket – kommentálta az adatokat a Nemzetgazdasági Minisztérium. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint is fokozatosan mérséklődhet a beruházások visszaesése az év hátralévő részében, többek között az állami beruházások és az EU-s forrásból való fejlesztések élénkülése miatt, jövőre pedig már érdemben nőhetnek a beruházások.
Ugyancsak a kedvező kilátásokat támasztja alá az ING legújabb felmérése, amely alapján a második negyedéves kedvező gazdasági bővülési ütem jó eséllyel kitarthat az év második felében is.
Mint azt Ignácz Orsolya kérdésünkre megerősítette, a meglévő adatok szerint a versenyszférában 38, többnyire újraberuházási döntést hoztak meg az első fél évben, ezek hatása részben már az év második hat hónapjában is érződhet. – Ugyancsak kedvezőbb kilátásokra utal, hogy az elmúlt három-négy évben a negyedik negyedév mindig erős volt beruházások terén – tette hozzá.