Alacsonyabb növekedési célkitűzéssel és szigorúbb hiánygazdálkodással készül 2019-re az olasz kormány, miután az éves költségvetési tervezet a hét végén megkapta a végleges jóváhagyást a törvénykezéstől. Jelenleg egyszázalékos éves növekedéssel és minimálisan több mint az össztermék két százalékának megfelelő hiánnyal számolnak.
A végső szavazás napokon múlott, mert amennyiben nincs meg a jóváhagyás december 31-ig, akkor a korábbi, sokat kritizált költségvetési tervezet maradt volna januárban az irányadó. A Giuseppe Conte vezette koalíciós kormány hónapokig éles csatát vívott az Európai Bizottsággal, mivel hivatalba lépését követően az elődje által kitűzött hiánycél többszörösét, 2,4 százalékos hiánycélt határozott meg – 1,5 százalékos növekedési célkitűzés mellett – 2019-re.
A növekedésről általános nézet volt, hogy a számos belgazdasági nehézséggel Olaszország esetében irreálisan magas az érték, miközben a bizottság azt is kifogásolta, hogy a magas hiánycéllal nem csökken az EU elvárásainak megfelelően a GDP 130 százalékát meghaladó államadósság. Miután a gyakran éles szóváltásokkal járó vitában a bizottság arra jutott, hogy indokolt lehet Olaszországot akár túlzottdeficit-eljárással is büntetni, végső soron Róma engedett, a kompromisszumos költségvetési számokat pedig Brüsszelben is elfogadták.
Conte, illetve koalíciós partnerei végig kiálltak amellett, hogy nem hódoltak be a bizottság igényeinek, mivel mindazok a jóléti célkitűzések, amelyek kormányprogramjuk részei, ugyanúgy megmaradtak. A módosítások, emlékezve a korábbi harcos retorikára, akár hitelvesztést is eredményezhetnének, azonban látszólag nem szenvedett el komolyabb politikai veszteséget a regnáló kormány.
A költségvetés átszabása a számítások szerint nagyjából tízmilliárd euró szigorítással járt, amitől komoly megerősítést kaptak a sokáig kilátástalannak tűnő vitát aggodalommal szemlélő piaci szereplők; már a bizottsággal megkötött alku hírére is emelkedtek az árfolyamok.
Miután jelenleg elhárult bármi olyan közvetlen fenyegetettség, ami a monetáris unió közvetlen jövőjét érinti – Olaszország az eurózóna harmadik legnagyobb tagja –, minden adott ahhoz, hogy 2019-ben kedvezően kezdődjön a kereskedés, a hangulatot a tengerentúli események befolyásolhatják a leginkább.