Tavaly ismét termelési rekordot döntött a Paksi Atomerőmű, összesen 16 053,9 gigawattóra áramot állított elő – jelentette be Hamvas István, a létesítmény vezérigazgatója tegnap. Az érték az elméletileg megtermelhető maximális mennyiséghez képest 91,38 százalékos kihasználtságot jelent, ami meghaladta az eddigi legnagyobb értéket, a 2015-ös 90,4 százalékot is.
Az atomerőmű által előállított villamos energia az összes bruttó hazai áramtermelés 51,3 százalékát jelenti, míg a felhasználásnak 36,5 százalékát. Ha a termelési adatot a hazánkban előállított , 9,6 százaléknyi megújuló alapúhoz hozzáadjuk, az azt jelenti, hogy a magyar áramtermelés 60,9 százaléka karbonmentes. Az erőmű négy atomerőművi blokkja közül a 3. számú kiemelkedően jól vizsgázott 2016-ban: elérte a 100 százalékos kihasználtságot, a világon elsőként a VVER-típusú reaktorok közül.
Lényeges szerepe volt az eredményben az új, 15 hónapos üzemanyagciklus 2015-ös bevezetésének. Míg korábban évenként egyszer kellett leállítani a reaktort a fűtőanyag cseréje miatt, tavaly nem volt szükség erre. Az új rendszer révén 25 százalékkal csökken a felhasználandó fűtőkazetták mennyisége, ami jelentősen mérsékli a hulladéktárolással kapcsolatos költségeket is. Egyúttal kevesebb munkaerőt vesz igénybe a létesítmény a ritkább leállások miatt, a munkatársak pedig kisebb sugárdózisnak vannak kitéve. A csaknem egymilliárd forint értékű beruházás évente 3,2 milliárd forinttal emeli a társaság adózás előtti eredményét.
A 3. blokk üzemidő-hosszabbítását az Országos Atomenergia Hivatal az év végén engedélyezte, így az 1986-ban üzembe helyezett reaktor további húsz évre kapott működési engedélyt. Az atomerőmű vezetése erre lehetőségként tekint, ezért folytatja a teljesítménynövelő beruházások kivitelezését. A terveknek megfelelően halad a turbinák felújítása, amelynek eredményeként több mint 30 megawattal növekszik az erőmű jelenleg 2000 megawattos névleges kapacitása. A beruházás kilowattra vetített költsége fele a legolcsóbb új kapacitás felépítésének, 58 ezer forint. Idei feladat a legfiatalabb, 4. blokk üzemidő-hosszabbításának engedélyeztetése.
Hamvas István kiemelte, hogy az atomerőmű biztonsági eseményei között 2016-ban sem történt a nemzetközi INES-skála szerinti esemény.