Ha folytatódnak a jó makrogazdasági folyamatok, elképzelhető, hogy felminősítik a magyar államadós-besorolást az idén – jelentette ki Csath Magdolna közgazdász, egyetemi tanár tegnap a köztelevíziónak adott nyilatkozatában. Ehhez szerinte az kell, hogy a gazdasági növekedés jó adatokat produkáljon, és ne romoljon a hitelminősítők által kiemelten figyelt költségvetési hiány a jelenlegi 2-2,5 százalékról. Emellett szükség van arra is, hogy folytatódjon a cégek külpiacra lépése, és a keleti nyitás eredményei is jobban realizálódjanak. A Moody’s Investors Service e heti felülvizsgálatakor az elemző inkább még tartást vár.
A Moody’s idei évre szóló menetrendjében elsőként március 3-ra, péntekre tűzte ki a szuverén magyar adósosztályzat értékelését. A cég – ha végrehajt bármilyen módosítást – a kialakult gyakorlatnak megfelelően várhatóan péntek éjjel, az európai és az amerikai piaci zárások után jelenti be döntését Londonban. Mint a távirati iroda összeállításából kiderül, a Moody’s az általa alkalmazott felülvizsgálati eljárásrend alapján erre az évre három időpontot jelölt ki: Magyarország most péntek után július 7-én, majd október 20-án kerül sorra.
Az ugyanakkor korántsem biztos, hogy a hitelminősítő a kijelölt felülvizsgálati időpontokban bármilyen lépést is bejelent. Az Európai Unió szabályai alapján – hacsak azonnali minősítési lépést igénylő rendkívüli fejlemény nem történik – a hitelminősítők az általuk előre meghatározott, Brüsszelnek benyújtott időpontokban hajthatnak csak végre adósosztályzati lépéseket uniós államok esetében. Ám a szabályozás arra nem kötelezi a cégeket, hogy a kijelölt napokon ténylegesen módosítsák is a menetrendben szereplő szuverén adósok besorolásait vagy az osztályzatok kilátását.
Magyarország idei államadós-besorolásainak felülvizsgálati sorozatát egy másik nagy nemzetközi minősítő, a Standard & Poor’s kezdte múlt pénteken, változatlan stabil kilátással megerősítve hazánk befektetési ajánlású besorolását. Az S&P legközelebb augusztus 25-én vizsgálja újból a magyar osztályzatokat. A harmadik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings két idei dátumot határozott meg: ők május 12-én és november 10-én végzik el Magyarország értékelését. A három piacvezető nemzetközi hitelminősítő mindegyike a befektetésre ajánlott sávban tartja nyilván Magyarországot, azonos – BBB mínusz/Baa3 – osztályzattal. A Fitch tavaly májusban, az S&P szeptemberben, a Moody’s pedig novemberben emelte vissza a befektetési ajánlású kategóriába a magyar besorolást.