A szilárd tüzelőanyagok veszélyeire, a lakossági hulladékégetés tilalmára és káros hatásaira hívja fel a figyelmet az idén is útjára indított Fűts okosan! felvilágosító- és tájékoztatókampány. A program emellett elérhetővé tesz minden, a helyes fűtési technikával kapcsolatos információt – mondta az Agrárminisztérium (AM) környezetügyért felelős államtitkára tegnap sajtótájékoztatón Budapesten.
Az MTI tudósítása szerint Rácz András rámutatott arra, hogy a fűtési szezon kezdetével egyértelműen kimutatható a levegőminőség romlása, különösen azokon a területeken, ahol a lakosság gyakran fát vagy szenet, esetenként hulladékot használ fűtésre. A nem megfelelő tüzelőanyag használata jelentős mennyiségű kisméretű részecske kibocsátásával (PM10, PM2,5) jár.
Felhívta a figyelmet arra, hogy egy idén februárban készített reprezentatív közvélemény-kutatás szerint az emberek a legfőbb környezetvédelmi problémának a légszennyezést tartják. Viszont nem érzik ebben a saját felelősségüket: a válaszadók kétharmada az ipart jelölte meg a szennyezettség forrásaként. Pedig fordított a helyzet, mivel nyolcvan százalékban a lakossági fűtés okozza a PM-részecskék szennyezését a levegőben. Az ipar öt százalékkal járul hozzá a szennyezéshez, hiszen az ipari létesítmények a környezetvédelmi hatóság engedélye mellett, szigorúan szabályozott technológiával, szűrőberendezésekkel működnek – húzta alá.
A közvélemény-kutatásból az is kiderült, hogy saját bevallásuk szerint a megkérdezettek 14 százaléka fűt hulladékkal, annak ellenére, hogy ezt tiltják a jogszabályok. Kerti hulladékot, avart sem szabad a tüzelőberendezésben elégetni.