Míg néhány évvel korábban Szlovákiát igazi adóparadicsomként tartották számon a régiós cégvilágban, azóta alaposan veszített vonzerejéből északi szomszédunk. Sőt, mára a szlovák cégvezetők egy része is úgy ítéli meg, hogy külföldön jobb feltételekkel vállalkozhatnak. A TASR hírügynökség a Bisnode tanácsadó és gazdasági adatokat elemző cég jelentésére hivatkozva megírta: 2014 óta csaknem tízezer szlovákiai vállalat költözött külföldre, a legtöbben Magyarországon, illetve Csehországban működnek tovább.
A Bisnode valamivel több mint 262 ezer vállalatot tart nyilván Szlovákiában, részvénytársaságokat és korlátolt felelősségű társaságokat egyaránt. A 2014 óta külföldre költöző társaságok az összes cég 3,6 százalékát teszik ki. A költözés leggyakoribb okaként az alacsonyabb adókat és munkaerőköltségeket jelölik meg a cégek, emellett az osztalékok kedvezőbb adóztatása is az országváltás mellett szól.
A csúcsot 2016-ban érte el a vállalkozások kivándorlási hulláma, akkor 2425 társaság hagyta el Szlovákiát. Tavaly valamivel csökkent a lendület, 36 céggel kevesebb helyezte át székhelyét Szlovákián kívülre.
Az egyes ágazatokat vizsgálva elsősorban a kis- és nagykereskedelem, valamint a gépjármű-karbantartás területén működő vállalkozások döntöttek úgy, hogy az ország határain kívül próbálnak szerencsét. Az elemzés szerint vállalkozó szellemű északi szomszédaink körében egyértelműen Magyarország számít a legvonzóbb célpontnak, az elmúlt években összesen 2515 szlovákiai cég érkezett hazánkba, s jelenleg több mint tízezer szlovák társaság vállalkozik itt aktívan.
Petra Stepánová, a Bisnode elemzője jelezte: a szlovák cégek magyarországi kiáramlása már nyolc-tíz éve elkezdődött. Ennek oka, hogy a társasági adó ma hazánkban a legalacsonyabb az unióban, csak 9 százalékos, míg északi szomszédunknál 21 százalékot kell fizetniük a cégeknek. Nagy az érdeklődés Csehország iránt is, az elmúlt négy évben 2089 cég helyezte át ide a székhelyét. Emellett Románia és Lengyelország is vonzó célpontja a szlovák vállalkozóknak.
Évekkel korábban épp ellentétes folyamatról szóltak a hírek. A 2004-ben bevezetett szlovák egykulcsos adórendszer – a személyi jövedelemadó, a társasági adó és az áfa is 19 százalékos volt – és más adóelőnyök tucatjával vonzották a magyar vállalkozásokat Szlovákiába. Egészen az utóbbi évekig például északi szomszédunknál nem kellett osztalékadót fizetni, egy szlovák vállalkozáson keresztül így a magyarországi viszonyokhoz képest kedvezőbben lehetett adózni. Ez a kiskapu azonban mára már bezárult: 2016 óta 7 százalékos adó terheli a társaságokból kivett osztalékot. Szomszédunknál 2013-ban megszűnt az egykulcsos adó is.