Az ellenőrzött munkaadók 67,5 százaléka betartotta a harmadfokú hőségriadó idején alkalmazandó, szigorúbb munkaügyi előírásokat – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaügyi főosztálya. Az ellenőrök augusztus elseje és negyedike között tartott célvizsgálatuk során 304 munkaadónál vizsgálták, betartják-e a 40 fokos hőségben alkalmazandó munkavédelmi szabályokat. Az eredmények azt igazolják, hogy a munkaadók többsége betartotta az előírásokat, ám 171 esetben intézkedniük kellett a hatóságoknak. Többségében mindössze figyelmeztetést kaptak a foglalkoztatók, emellett hiánypótlásra kötelezték őket. A munkavégzéstől a vizsgált négy napban 11 főt tiltottak el.
A legtöbb esetben a kedvezőtlen időjárási viszonyokra vonatkozó kockázatokat hagyták figyelmen kívül a foglalkoztatók, emellett elmulasztották a munkavédelmi oktatást is. Sok helyen nem kaptak a dolgozók megfelelő hőmérsékletűre hűtött védőitalt, emellett az ellenőrök a pohár hiányát is kifogásolták. Az csak ritkán fordult elő, hogy nem biztosítottak védőitalt a munkavállalóknak, de főként az útépítés, térburkolás területén még mindig jellemző, hogy a dolgozók nem tudják a pihenőidőt árnyékos, illetve a környezethez képest hűvösebb körülmények között eltölteni.
A vizsgálat összefoglalója kiemeli: ahol a technológia miatt emelkedik meg jelentősebben a levegő hőmérséklete, ott a munkáltatók általában nagyobb súlyt fektettek a hőterhelés idejének minimalizálására. Egyre inkább jellemző, hogy a munkáltatók átveszik egymástól a helyes gyakorlati példákat, jó megelőzési gyakorlatokat. Ez főként a vendéglátóhelyeken volt tapasztalható a nyitvatartási idő átütemezésével, valamint az ételkínálat átmeneti módosításával.

Az útépítéseken általában hideg itallal hűsíthették magukat a terepen lévők
A járási hivatalok állami tisztviselői az ellenőrzések során tájékoztatással is segítették a munkáltatókat, a munkavállalókat és a munkavédelmi képviselőket, aminek – a feltárt szabálytalanságok megszüntetésére tett hatósági intézkedésekkel együtt – kiemelt szerepe lehet a hőség miatt bekövetkező egészségkárosodások és a munkabalesetek megelőzésében.
Ha átmenetileg is, de a napokban visszatér a kánikula, a hőség idején pedig számos kihívással kell szembenéznie mind a foglalkoztatónak, mind a dolgozónak. Ezek közül a hatóságok kiemelten figyelmeztetnek a magas hőmérséklet mellett a megnövekedő páratartalomra, a közvetlen erős napsugárzásra, a hőmérséklet-emelkedéssel járó berendezések alkalmazására, a nem megfelelő szellőzésre, a folyadék- és ásványisó-bevitelre, a megfelelő, jól szellőző ruházatra, a nagy fizikai megterhelés okozta szervi hatásokra, a betegségekre, a szervezet hőegyensúlyát befolyásoló gyógyszerekre, valamint a munkaszervezésre is.
A szakemberek a munkaidővel kapcsolatban arra figyelmeztetnek: a munkaidőkeretben dolgozó munkavállalók a hőségriasztás időszakában különösen nagy megterhelésnek lehetnek kitéve, amennyiben egymást követő napokon kell dolgozniuk, és az éjszakai meleg miatt nincs lehetőség a szervezetük regenerálódására. Bár konkrét jogszabályi előírás nincs a munkaidőkeretben dolgozó munkavállalók esetében – hőségriasztás idején – a munkaszervezési intézkedésekre, a munkavédelmi hatóság tapasztalatai és a korábbi években előfordult munkavállalói panaszok miatt javasolt a foglalkozás-egészségügyi szolgálat bevonásával a hőségriasztás idejére a munka-pihenési rend átütemezése, gyakoribb és hosszabb pihenőidők beiktatása is.