Jól bírták az enyhe, általában hótakaró nélküli telet az ősszel elvetett kalászosok. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) felmérése szerint a 955 ezer hektáros vetésterület közel 90 százalékán jó vagy közepes a növények állapota. A mintegy 1,62 millió hektáron elvetett őszi kalászos gabona és őszi káposztarepce a terület alig egy százalékán, 17 ezer hektáron pusztult el.
A növényeket elsősorban a belvíz károsította. A legnagyobb kiesést egyértelműen az Alföldön gazdálkodók kénytelenek elszenvedni. A NAK jelentése szerint az őszi káposztarepce több mint 1500 hektáron, az őszi búza 5400 hektáron, az árpa 1700 hektáron, a tritikálé 589 hektáron, a rozs pedig 130 hektáron pusztult ki az Alföldön.

A csapadékos időjárás miatt gombásodás is előfordulhat
Fotós: MTI
Országos viszonylatban ugyanakkor így is bizakodók lehetnek a termelők. Az őszi búza 60 százaléka jó, 29 százaléka pedig közepes állapotban van. Az enyhe, hótakaró nélküli tél a várakozások ellenére az ősszel elvetett káposztarepcénél sem okozott problémát.
A 270 ezer hektáros vetésterület több mint kétharmadán jó, további 25 százalékán közepes az állomány minősége. A köztestület tájékoztatása szerint a 230 ezer hektáron termesztett őszi árpa is jól bokrosodott, a fagy nem károsította a növényeket. Az állományok 90 százaléka jó vagy közepes minőségű. Ugyanez mondható el a 97 ezer hektáros tritikálé és a 27 ezer hektáros rozs vetésterületéről is.
A termelők ugyanakkor még nem dőlhetnek hátra. Az időjárás szinte mindenhol megnehezítette a földek trágyázását, ráadásul a kora tavaszi rovarkártevők elleni védekezést is hátráltatja a felázott talaj. A csapadékos tavaszi időjárás miatt mindenhol számítani kell a gombás betegségek – különösen az előző években komoly kárt okozó sárgarozsda – megjelenésére is, ezért a NAK szerint a védekezésre kiemelt hangsúlyt kell fektetni a következő hetekben.