Az európai uniós tagállamok 2025-ig biztosan fenntarthatják a villamos energia árszabályozását – erről született megállapodás december végén az Európai Tanács és a Parlament között. A hatósági fogyasztói árakra vonatkozó egyezség értelmében a tagállamok, így Magyarország is fenntarthatja a rendszert átmenetileg – írta a Bruxinfo. Elsősorban, de nem kizárólagosan a védett és energiaszegény háztartások segítésére alkalmazható továbbra is a rezsicsökkentés intézménye. A jogalkotók megjegyezték azonban, hogy az energiaszegénységet mindenekelőtt a szociális rendszereken keresztül kellene kezelni.
Az árszabályozás gyakorlatának fenntartása mellett a tagállamoknak jelentéseket kell készíteniük, amelyekben jelezniük kell, milyen lépéseken keresztül vezetik ki a szabályozott árakat. Az Európai Bizottságnak pedig 2025-ben átfogó jelentést kell készítenie a haladás folyamatáról, amelynek keretében javasolhatja majd a szabályozott árak eltörlését.
Ezzel együtt a Tiszta energia csomag minden eleméről döntöttek, így a villamosenergia-piac újraszabályozásáról szóló irányelvről és rendeletről. A végleges jogi jóváhagyás a parlament és a tanács feladata, a tagállamoknak 2020. december 31. a határidő a végrehajtásra.
Az újraszabályozás egyik fő célja a villamos energia határokon átnyúló kereskedelmének útjában álló akadályok lebontása. Ezzel párhuzamosan olyan európai villamosenergia-piac létrehozása, amelyben a megtermelt áram 70 százaléka szabadon áramolhat a tagállamok között. Ezáltal könnyebbé válik a megújuló forrásokból termelt áram villamos hálózatokba csatlakoztatása, így a zöldáram részaránya a teljes fogyasztáson belül elérheti a 32 százalékot 2030-ra.
A csomagban módosított jogszabályok kiszélesítik a fogyasztók jogait. Az áramszolgáltatóknak ezután lehetővé kell tenniük, hogy a fogyasztók díjmentesen válthassanak szolgáltatót legfeljebb három héten belül, 2026 után pedig 24 óra leforgása alatt.
A fogyasztóknak joguk lesz ahhoz is, hogy okosmérőkkel ellenőrizzék a fogyasztásukat. Ettől csak akkor lehet eltérni, ha egy tagállamban elvégzett elemzés kimutatja, hogy a költségek meghaladják a hasznot. Az árakat összehasonlító online oldalhoz is hozzáférésük lesz a fogyasztóknak.
Lehetőségük lesz dinamikus árazásra a több mint 200 ezer ügyféllel rendelkező áramszolgáltatóknál. A jelenlegi szabályok szerint lehetőség van állami támogatást nyújtani korlátozott ideig a hagyományos tüzelésű hőerőműveknek készenléti funkcióra. Ez arra az időszakra vonatkozik, amikor csúcsra jár a kereslet vagy nem áll rendelkezésre elég megújuló, amit be lehetne táplálni a rendszerbe (ezt kapacitási mechanizmusnak nevezik).
A frissítés azonban szigorúbb korlátokat állít a hőerőműveiket kapacitási mechanizmusként támogatni kívánó tagállamok számára, így kizárva, hogy állami támogatás jusson a leginkább szennyező, széntüzelésű erőműveknek. A kilowattóránként 550 gramm vagy ennél több szén-dioxidot kibocsátó hőerőművek nem részesülhetnek ilyen juttatásban, vagyis még a csúcsfogyasztási időben nyújtott készenlét sem díjazható. Az intézkedések valamennyi új kapacitási mechanizmusra érvényesek a rendelet hatályba lépésétől, de a már meglévőkre csak 2025-től vonatkozik majd.
A tervezet ezek mellett megnyitja az utat egy közös uniós tagállami kockázatfelmérés előtt az esetleges áramhiányok feltérképezésére.
Többet fizetnek a cégek
Majdnem ötödével többet fizetnek a cégek, intézmények az áramért januártól, valamint a rendszerhasználati díjak is emelkednek a Magyar Közlönyben megjelentek szerint. A már négy éve változatlan lakossági áramtarifák nem módosulnak, mert bár az áram fogyasztói ára nő, ám ezt ellensúlyozza a hálózat használatáért fizetendő összeg csökkenése.