Több terményből is rekord- vagy rekordközeli termés kerülhet idén a magtárakba. A kedvező betakarítási eredmények az ágazat és a nemzetgazdaság növekvő teljesítményéhez is nagyban hozzájárulhatnak – közölte Fazekas Sándor. A földművelésügyi miniszter elmondta: őszi búzából mintegy 5,1 millió tonnát takarítottak be a gazdálkodók, a napraforgó esetében az 1,8 millió, kukoricából pedig a 8 millió tonnát is elérheti a teljes termésmennyiség. – Az első negyedévben 7,2, a második negyedévben pedig 13,4 százalékkal nőtt a mezőgazdaság teljesítménye – hangsúlyozta a miniszter. A foglalkoztatási adatokról elmondta: jelenleg mintegy 217 ezren foglalkoznak főállásban mezőgazdasággal.
A létszám egy év alatt csaknem 20 ezerrel nőtt, öt év alatt pedig csaknem 50 ezres növekményt mértek. A miniszter szerint idén nemcsak számszerű, hanem minőségi előrelépés is történt a foglalkoztatásban. – Több ezer álláshely vár betöltésre az agráriumban, reméljük, hogy azok, akik korábban elhagyták ezt a pályát, a növekvő jövedelmezőség láttán hamarosan visszatérnek az ágazatba – jegyezte meg a tárcavezető.
Czerván György, a minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára a betakarítás részleteiről elmondta: a napraforgó esetében a teljes termőterület felén végeztek az aratással a gazdák, az átlaghozamok pedig nagyon ígéretesek.
– A hektáronkénti háromtonnás terméssel számolva – ha ezután sem jön közbe semmi – az Európai Unióban Magyarországon takaríthatjuk be a legtöbb napraforgót – emelte ki. A kukorica aratása a napokban indult el, a becsült átlagtermés hektáronként 7,5 tonnára tehető.
A kedvező termésadatokhoz ugyanakkor csökkenő felvásárlási árak párosulnak. A világpiacon az elmúlt időszakban 10-15 százalékkal csökkent a kalászos gabonák, valamint a kukorica és a napraforgó ára.
A búza esetében a magasabb hozam sem tudta kompenzálni a csökkenő árakat, a hazai tőzsdén ma 41 ezer forintot adnak egy tonna malmi búzáért, míg a fizikai piacon 38 ezer forint körül mozognak az árak. Egy évvel korábban még 48 ezer forinthoz közelített az étkezési búza ára. Az államtitkár szerint azok a gazdák jártak jól, akik még az év elején szerződést kötöttek a felvásárlókkal, hiszen akkor a mostaninál magasabb áron köthették le a terményt.
A búza esetében az egy hektárra vetített árbevétel a jelenlegi alacsony árak mellett néhány százalékkal csökkent.
A kukoricánál, a napraforgónál, a repcénél és a cukorrépánál viszont a magasabb hozam kompenzálni tudta a csökkenő árakat, így a jövedelmezőség itt nem csökken majd.
Tovább bővült az állatállomány
Tovább nőtt a szarvasmarha-állomány Magyarországon, a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az egy évvel korábbinál 14 ezerrel több jószágot tartottak a gazdálkodók a júniusi összeírás során. A tájékoztatás szerint a szarvasmarhalétszám elérte a 832 ezret, a tehénállomány egy év alatt 11 ezerrel, 377 ezerre nőtt. A sertésállomány ugyanakkor 99 ezerrel csökkent, a teljes létszám 3 millió volt. Az anyakocák száma eközben 21 ezerrel, 183 ezerre csökkent. A KSH tájékoztatása szerint a tyúkállomány 36,7 milliós volt, ez a szám 1,2 millióval kevesebb az egy évvel korábbinál, a tojók száma pedig 539 ezerrel 10,7 millióra mérséklődött. A juhállomány 1,2 millió volt, 34 ezerrel több, míg az anyajuhok száma 809 ezer, 49 ezerrel kevesebb a 2015. júniusinál.