Hatékony eszköz a vásárlói tudatosság erősítése az elmúlt időszak élelmiszerbotránya során kivizsgált kettős minőség ellen, ezért csoportosít át a kormány több mint egymilliárd forintot ezekre az intézkedésekre – közölte a Magyar Idők kérdésére a Földművelésügyi Minisztérium.
Felidézték: a nemzeti élelmiszerlánc-felügyeleti rendszerek megbízhatósága és hatékonysága, valamint azok szerepének megerősítése az élelmiszer-fogyasztók tudatossá tételében a világ minden országában kulcskérdéssé vált. Az állam kiterjesztett felelősségének része, hogy erősítse a prevenció szerepét, s ennek érdekében keresse a kapcsolatokat a vállalkozásokkal és a társadalmi szervezetekkel.
A kormány korábban már bejelentette, húszpontos akciótervet indít a kettős élelmiszer-minőség ellen. Ennek fontos eleme a terméken található megjelölések elterjesztése, azok megismertetése a vásárlókkal. Egyebek mellett a tárca azt szeretné, ha több termék tartozna a Magyar élelmiszerkönyv hatálya alá, ezzel szigorúbban szabályozva a termékeket.

A tudatos vásárló kevésbé kiszolgáltatott a gyártóknak
Az agrártárca válaszában hozzátette: az intézkedési csomag végrehajtása a minőségi élelmiszer-előállítás mellett támogatja Magyarország gazdaságának fejlődését. Emelkedik a mezőgazdasági termelés volumene, a megtermelt alapanyagokból magasabb hozzáadott értékű termékek előállításával javul az élelmiszeripar jövedelmezősége, hosszú távon visszaszorulnak a táplálkozással összefüggő krónikus megbetegedések és csökken az egészségügyi ellátórendszer költsége, a rövid ellátási láncban termelő, vidékhez kötődő lakosság részére megélhetést, biztos jövőképet ad.
Ez a program semmilyen módon nem érinti az élelmiszerek árát, sőt a kormány célja az, hogy a legfontosabb élelmiszereket a lehető legalacsonyabb áfa terhelje.
Konzultációt indít Brüsszel
Az Európai Bizottság tegnap közzétett felhívásában arra kéri a mezőgazdasági termelőket, az uniós polgárokat és minden érintett felet, hogy a november 17-ig tartó online konzultáció keretében osszák meg az élelmiszer-ellátási lánc működésével kapcsolatos meglátásaikat. Brüsszel szerint az élelmiszer-ellátási láncban termelt hozzáadott értékből nem megfelelően részesülnek a lánc egyes szintjei, például a kisebb és ezért kiszolgáltatottabb helyzetben lévő szereplők.
Ennek oka a mezőgazdasági termelők és kisvállalkozások, valamint a gazdaságilag erősebb és nagymértékben központosítottan működő üzleti partnereik tárgyalási pozíciói közti különbségek.
Az Európai Bizottság össze kívánja gyűjteni a véleményeket, hogy értékelhesse az agrár-élelmiszeripari termékekkel kapcsolatos tisztességtelen nemzetközi kereskedelmi szokások kezelése és szabályozása érdekében uniós szinten meghozható intézkedések szükségességét és célszerűségét. Mint írták, tekintettel arra, hogy szükség van bizonyos fokú versenyre, a konzultáció segíteni fog annak megítélésében, vajon be kell-e vezetni további uniós piaci átláthatósági rendelkezéseket.