– A korábbi időszakban számos piaci szereplő szolgálta ki a hazai trafikokat, az állammal tavaly megkötött koncessziós szerződés alapján azonban fél éve egyedül az Országos Dohányboltellátó Kft. látja el cigarettával és más hasonló áruval az ország több mint hatezer dohányüzletét. A kezdeti időszakban voltak fennakadások. Mára rendeződtek a viszonyok?
– Az első egy-két hét kisebb nehézségeit az átállás körülményei okozták, azóta viszont az elvárások szerint kapják meg az üzletek a dohányárut. Az elmúlt fél év alatt több mint kétszázezer megrendelést szállítottak ki az Odbe autói, és egyetlen esetben sem fordult elő késés. Működésünkkel a dohányboltosok is elégedettek, pontosan jelzi ezt, hogy ezer fuvarból átlagosan csupán hat miatt érkezett reklamáció. Célunk ugyanakkor, hogy szolgáltatásunk minőségét tovább javítsuk, egyebek közt könnyebbé tegyük a boltok számára a készletszámítást. Ezek miatt is döntöttünk úgy, hogy újabb áruelosztó központot nyitunk meg Dunakeszin a mai napon.
– Eddig országszerte kilenc városban alakítottak ki központokat, úgynevezett depókat. Miért volt szükség a tizedikre is?
– Jelentkeznek bizonyos egyenlőtlenségek a forgalomban: a fővároshoz közel eső vecsési depó például jóval több ügyfelet szolgál ki, mint a másik nyolc, emellett a többi egységeink között is akadnak eltérések. Az új helyszín megnyitásával a különbségeket szeretnénk csökkenteni. Ezen túl a lépés komoly előnyöket tartogat a dohányboltosoknak, hiszen megszűnik a kéthetenkénti kiszállítás. Mostantól minden üzletbe hetente legalább egyszer eljutnak az autóink, ami több száz kiskereskedőnek hozhat könnyebbséget. A dunakeszi depó egyébként a maga négyezer négyzetméteres méretével és az ott tartott áru mennyiségével a második legnagyobb lesz az országban. Az egység működtetéséhez számos új munkavállalót vettünk fel, velük együtt már nyolcszáz fölé emelkedett dolgozóink létszáma.

Peho Árpád és Jászter Csaba rámutattak, hogy az elmúlt időkben csökkent idehaza a feketézés
– A fogyasztók látják majd előnyét az új telephely megnyitásának?
– Cégünk a kiskereskedőkkel, vagyis a dohányboltokkal áll kapcsolatban, de nyilvánvaló, hogy ha az üzletekbe fennakadás nélkül, időben és pontosan jut el minden áru, akkor a fogyasztó is elégedett lesz. Megtalálja a keresett terméket, s akár az idehaza forgalmazott összes dohányáru közül választhat. Mindez előnyt tartogat a fogyasztóknak, a dohányüzleteknek, valamint a gyáraknak és a nagykereskedőknek is.
– Egy pillanatra álljunk itt meg. A dohányboltellátó megjelenésével átalakult a hazai dohánypiac, emiatt annak idején egyes gyártók, nagykereskedők felemelték a szavukat. Számukra milyen előnyöket tartogat a mostani szisztéma?
– Kétségtelen, hogy a dohányboltok ellátása alapvetően átalakult cégünk szerepvállalása nyomán. A változás lényege ebből a szempontból a következőképpen szemléltethető: ha egy nagy gyár úgy dönt, hogy új terméket dob piacra idehaza, az áru rövid úton bekerül a rendszerünkbe. Az új portékáról minden dohányboltos tudomást szerez, s rögvest meg is rendelheti. A termék tehát az összes hazai fogyasztóhoz eljuthat egy-két napon belül, és a vásárlók akár az ország bármely szegletében megvehetik. Ez óriási előny, amit mára minden piaci szereplő felismert, és igyekszik is kihasználni. A gyártók, a forgalmazók az utóbbi időben több pozitív visszajelzést is eljuttattak hozzánk, ezekből úgy látjuk, elégedettek az új rendszerrel, az Odbe működésével. Mindez egyébként egyezik a legfontosabb stratégiai elképzeléseinkkel. Tervbe vettük ugyanis, hogy a boltosok reklamációinak arányát 0,1 százalékra csökkentjük, a beszállítók helyzetét pedig úgy kívánjuk segíteni, hogy a mostaninál is gyorsabb piacra jutást garantálunk.
– S mi a helyzet azokkal a szereplőkkel, akik újonnan szeretnének belépni a magyar piacra?
– Rendszerünk nekik is ugyanazt kínálja, mint a régebb óta itt tevékenykedő más résztvevőknek. Vagyis ha valamely cég megszerzi a hazai forgalmazáshoz szükséges hatósági engedélyeket, egyúttal teljesíti a különféle más feltételeket is, termékét valamennyi depónk kínálatába felvesszük. Így mód nyílik rá, hogy az ország minden dohányboltja rendelhessen a portékából. A piacra lépés tehát jóval könnyebb, egyszerűbb és gazdaságosabb, mint korábban.
– Mindez – a fogyasztók szemszögéből közelítve – akár meg is fordítható. Ezek szerint az ország kisebb településein is pontosan olyan kínálat lehet, mint a nagyvárosokban vagy a budapesti kerületekben.
– Elvben igen. A hazai több mint hatezer dohányüzlet mindegyike megrendelheti a kínálatban szereplő valamennyi dohányárut, így a fogyasztó akár a falvakban is hozzájuthat a különleges vagy drága termékekhez. Hozzá kell azonban tenni, hogy a boltosok rendszerint olyan portékát kérnek, amit törzsközönségük általában megvesz vagy legalábbis megvehet. Az üzletek – érthetően – a helyi igényekhez igazodnak, azok pedig nagyon különbözőek. Nem kell sem különösebb képzelőerő, sem pedig részletes helyismeret ahhoz, hogy megbecsüljük például egy szabolcsi vagy egy borsodi kisebb település dohányüzletének helyzetét.
– Érdekes, amit mondanak. Már csak azért is, mert egyes körökben a mai napig tartja magát a nézet, hogy a trafikosok kiváltságos helyzetben vannak, a dohánybolt pedig maga az aranybánya.
– Cégünk a kiskereskedők zökkenőmentes ellátásáért felel, ezért a különféle vélekedésekkel nincs és nem is lehet dolgunk. Annyit azonban érdemes megjegyezni, hogy a dohányboltokat megillető árrés az adott üzlet éves forgalmához igazodik. Vagyis – a piaci különbségeket enyhítendő – minél magasabb a dohányboltos bevétele, annál inkább csökken a zsebében maradó árrés. A legmagasabb százalékos juttatás tehát a legkisebbeket illeti meg, az első határt évi hatvanmillió forintos forgalom jelenti. Az április adatok szerint a 6500 dohányüzlet több mint nyolcvan százaléka a legnagyobb árréshez jut hozzá. A szám az év hátralevő részében nyilván változik, de valószínű, hogy az esztendő végén is bőven akadnak majd olyan boltosok, akik – a szerényebb forgalmuk miatt – a legnagyobb százalékkal számolhatnak. A százalékon túl persze más tényezők is megemlíthetők.
– Melyek lehetnek ezek?
– Példaként felhozható, hogy a dohányüzlet vezetője, alkalmazottja elektronikus úton, számítógép segítségével rendelhet árut az Odbe internetes felületén. Azt tapasztaltuk, hogy az ország bizonyos helyein az alapvetőnek, mindennaposnak tűnő informatikai feladatok elvégzése is komoly kihívás, nem utolsósorban a számítástechnikai készülékek elavultsága miatt. Cégünk ezért úgy döntött, hogy – saját forrásait felhasználva – pályázatot hirdet meg. A június elején megjelenő felhíváson az ország valamennyi dohányüzlete részt vehet, s laptopból, monitorból, egérből, valamint billentyűzetből álló informatikai csomagra pályázhat. Hamarosan közzéteszünk egy sablonnyomtatványt is, elegendő lesz, ha az érdeklődők ezt kitöltik, és a pályázat kezdetétől számított egy hónapon belül beküldik. A legfontosabb programokkal ellátott számítógépet és a tartozékokat azoknak a boltosoknak juttatjuk el, akik valóban rászorulnak. Arra számítunk, hogy az ország keleti, északkeleti területeiről érkezik majd számos pályázat.
– Az utóbbi időkben éppen ezeken a helyeken okozott az átlagosnál nagyobb gondot a feketézés, a csempészet. A hatósági és más adatok szerint ugyanakkor a múlt esztendő ebből a szempontból kedvező változást hozott: mérséklődött az illegális kereskedelem, miközben növekedett a legális piac. A mindennapi tapasztalatok összhangban vannak a statisztika módosulásaival?
– Igen, különféle visszajelzésekből magunk is a piac tisztulását, a feketézés visszaszorulását érzékeltük. A jelek szerint eredményt hozott, hogy a hatóság alaposabban ellenőrzi a keleti határszakaszt, és a más okok miatt megépített határkerítés is elejét veheti a csempészésnek.
– A kormány nemrégiben bejelentette, hogy uniós kötelezettségek miatt számottevően emelkedik majd idehaza a dohánytermékek jövedéki adója. A közteher növelése nem fordíthatja a visszájára a kedvező piaci folyamatokat?
– A kereskedelem szereplőjeként a dohányboltellátónak nincs lehetősége a különféle tervezetek és elképzelések véleményezésére. Cégünk kizárólag azzal foglalkozhat, hogy szolgáltatását minél magasabb színvonalra emelje, amivel a legális folyamatokat is elősegítheti.