Javában zajlik a végrehajtói kar megújítása, a napokban harminc új végrehajtó tette le az esküt – tájékoztatta lapunkat a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke. Schadl György rögzítette: minden most pozícióhoz jutó szakembernek van jogi diplomája és végrehajtói szakvizsgája.
– Az érintettek felkészültségéhez nem férhet kétség – vélekedett az elnök, majd megjegyezte: az esemény jelentőségét az is mutatja, hogy az eskütételen részt vett az igazságügyi tárca több képviselője.
Korántsem véletlen, hogy a végrehajtók vezetője az új szakemberek kapcsán elsőként a végzettségeket sorolja és a felkészültséget hangoztatja. Korábban – egy rendszerváltozás táján kialakított megoldás nyomán – olyan személyek is működhettek idehaza végrehajtóként, akik nem végezték el a jogi egyetemet.
Ez ugyanakkor sokáig mintha nem lett volna különösebben zavaró, a végrehajtók végzettségének kérdése a 2008-as pénzügyi krízis kirobbanása után, a devizahitel-válság idején vált sürgősen megoldandó problémává.
Akkoriban számottevő felháborodás alakult ki amiatt, hogy sokszor jogi ismeretekkel nem rendelkező személyek dönthettek az egyébként meglehetősen összetett szerkezetű és erősen vitatott jogi megítélésű devizahitelek adósainak vagyoni helyzetéről. Abban az időben botrányos esetek is kipattantak, az elemi erejű társadalmi reakciókat pedig a jogi rendelkezések átalakítása követte.
A hatályos előírások szerint ma már senki nem lehet végrehajtó jogi diploma híján, az ilyen végzettség nélküli, régebb óta végrehajtóként dolgozó személyeket pedig választás elé állította a jogszabály: vagy beiratkoznak a jogi egyetemre, vagy elhagyják a szakmát.
– A határidő lejárt, így az esztendő elején körülbelül két tucat végrehajtó távozott, jelenleg nagyjából 25 kolléga jár egyetemre, s harminc körül mozog azoknak a száma, akik közel állnak a nyugdíjhoz.
Utóbbiak esetében a törvény azért nem követelte meg, hogy beiratkozzanak az egyetemre, mert a nyugdíjkorhatárt hamarabb elérik majd, mint amennyi idő alatt az egyetemet elvégezhetnék – magyarázta Schadl György.
Közölte: a most kinevezett harminc szakemberrel együtt körülbelül kétszáz végrehajtó dolgozik az országban, további húsz hely ugyanakkor még kiadó. Hamarosan ezeket a posztokat is betöltik.
Az elnöktől megtudtuk, hogy nemcsak a személyi állomány átalakítása zajlik, hanem a végrehajtási eljárás előírásainak felülvizsgálata is. – Az ősszel kerülhet az Országgyűlés elé egy törvényjavaslat, amely új rendelkezésekkel egészítené ki a mostani jogszabályt – mondta Schadl György, majd megjegyezte: a törvénymódosításnak az lesz a célja, hogy gyorsabb, átláthatóbb és egyszerűbb legyen a végrehajtás folyamata.
– A változtatások leginkább technikai részleteket érinthetnek majd, az új paragrafusok ezzel együtt is fontosak lehetnek mind az adósoknak, mind a hitelezőknek – vélekedett a kar vezetője.
Schadl György megemlítette azt is, hogy sor került szakmai egyeztetésre, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar már elküldte javaslatait a szaktárcának.