Érdemes figyelembe venni néhány alapvető szabályt a decemberi, hagyományosan a kiskereskedelem legforgalmasabb időszakát jelentő ünnepi bevásárlási szezonban, hogy karácsonykor csak az együttlét és az ajándékozás okozta öröm legyen a hangulat meghatározója. Ebben a tudatos vásárlói magatartás segíthet a csábító túlkínálatban, amelyhez a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által felügyelt állami fogyasztóvédelem gyűjtött össze fontos szempontokat.
Eszerint például alapvető, hogy a későbbi problémák elkerülése végett még a forraltbor-gőzös karácsonyi vásárban is őrizzük meg az összes, vásárlást bizonyító blokkot, nyugtát vagy számlát – az utólagos reklamációt ugyanis csak akkor köteles a kereskedő kezelni, ha ezekkel bizonyítjuk, hogy nála vásároltuk a terméket.
Tanácsos azt is ellenőrizni, hogy a számlán valóban a termékkel kapcsolatban feltüntetett ár, valamint a megfelelő darabszám, továbbá a kereskedő adatai szerepelnek-e. Gyakori panasz a vásárlók részéről, hogy nem szabályos nyugtát, hanem a számológépből kinyomtatott szalagot kaptak a vételár átadásakor, amin általában nem szerepel pontosan sem az, hogy mit vettek, sem a kereskedő megnevezése.

A tapasztalatok szerint a karácsonyi bevásárlási szezon tele van fogyasztóvédelmi buktatókkal
A pénztárnál figyeljünk arra is, hogy az eladó a meghirdetett vagy a tájékoztatón szereplő áron számolja-e az árut. Ha eltérést tapasztalunk, még lehetőleg a pénztárnál jelezzük. Több eladási ár együttes feltüntetése esetén mindenkor a legalacsonyabb ár felszámítására kötelezett a kereskedő, ha nem így történik, érdemes azt a kasszánál vagy az ügyfélszolgálaton jelezni.
Jó tudni, hogy hibátlan terméket a kereskedő nem köteles visszavenni, ha ezt a lehetőséget mégis biztosítja, akkor a levásárlás vagy csere feltételeiről már a vásárláskor érdemes tájékozódni. Mielőtt elcsábulunk egy különleges árucikkre, a hatóság szerint ellenőrizni kell, hogy a nem élelmiszer jellegű termék nem szerepel-e a letiltott termékek listáján (www.piacfelugyelet.hu) vagy az EU-ban a Rapex rendszerben.
Nem mindegy, hol vásárolunk karácsonyfafüzért. Ha például a CE jelölés nincs feltüntetve a füzéren, akkor élhetünk a gyanúperrel, hogy az nem megfelelően biztonságos termék, ugyanis ennek feltüntetése kötelező. Kültéri fényfüzérnél ellenőrizzük az IP-számot, amelyben a második számjegynek legalább 1-esnek kell lennie, 0 nem lehet. Ha a fényfüzér IP-számában „0” található, akkor az valójában beltéri használatra szánt fényfüzér, és kültérre akkor sem szabad megvenni, ha az van ráírva.
Amennyiben a karácsonyfafüzér vezetékének keskeny a keresztmetszete, nem érdemes megvenni, mivel a vékony vezeték tűzveszélyességet feltételez. A csatlakozódugó mérete és minősége, valamint a helytelen szigetelés is könnyen problémákhoz vezethet. A legjobb, ha olyan fényfüzért választunk, amelyet biztonságtechnikailag bevizsgáltak. Erre utal például a TÜV Rheinland vagy a MEEI jel – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság.