Akár rendszeresen kinézhetünk azon az ablakon, amelyen Kodály Zoltán és felesége évek hosszú során keresztül hódolt a Felső-Mátra csodáinak, számukra minden alkalommal rendelkezésre állt az első emelet egymásba nyíló 108-as és 107-es, erkélyes szobája. Nagy zeneszerzőnk 1952-ben a 70. születésnapját is Galyatetőn töltötte, és a mai Hunguest Grandhotel Galyában komponálta Csendes mise című művét. Kodály a hosszú sétái közben, a magával vitt szétnyitható turistaszékére ülve gyönyörködött a tájban. Ezekből az emlékekből született a híres Mátra-képek vegyes kari kórusműve. Emlékére a szálloda külön kis múzeumszobát alakított ki, amely közvetlenül a 300 fős, galériás étteremből nyílik.
A Hotel Galya nevesebb vendégei voltak volt még – többek között – Illyés Gyula, Németh László, Kisfaludy Stróbl Zsigmond és Honthy Hanna is. Továbbá a szállodában forgatták a Havasi napsütés című, 1940-ben bemutatott filmet Tolnay Klári, Turay Ida és Csortos Gyula főszereplésével. A Nemzetgazdasági Minisztérium döntése alapján a galyatetői Hunguest Grandhotel Galya az elsők között kapott helyet a turizmus és vendéglátás hazai ágazati értéktárban, vagyis a hungarikumokról szóló törvény alapján nemzeti értéknek minősítették a szállodát. S nem csupán a kimagaslóan igényes szolgáltatások, hanem az egyedi jellegzetességek miatt is.
A lélekfürdető, mindenki számára nyugtató és gyönyörködtető mátrai panorámát biztosító, sajátos stílusú szálloda szolgáltatásai között éppúgy megtalálható a halpedikűrös, masszázstermes wellnessrészleg, mint a helyi kultúra, szokások fennmaradását támogató programok. Az időjárástól függően akár mindennap szerveznek könnyebb vagy kissé nehezebb túrákat a környéken, a szálloda teret ad a magyar gasztronómiai hagyományoknak, kulturális értékeink bemutatkozásának, előnyben részesítve a helyi termékek és alapanyagok felhasználását.

Hungarikum: a patinás szálloda szerepel a hazai ágazati értéktárban is
A lassan nyolcvanéves hotel 1939-ben egy öthektáros erdő és zöldterület központi részén épült. Átadása óta, mintegy 75 éve szanatóriumként, SZOT-üdülőként és szállodaként is működött. Korának luxusszállodájához minden építőanyagot szekérrel hordtak fel Gyöngyösről, illetve a környező településekről. A hotel már átadásakor rendelkezett az uszodával, amelyhez ugyancsak Gyöngyösről hordták fel a vizet lajtos kocsikkal. Az előkelő vendégek alkalmazottjainak elszállásolására zárható garázsokkal rendelkező melléképületben külön sofőr-, illetve cselédlakásokat alakítottak ki.
A Hunguest Grandhotel Galya több generáció számára ma már a Felső-Mátra szimbólumát jelenti. A helyi, erdei túrák mellett több, a közelben lévő település is könnyen elérhető gépkocsival; Gyöngyös felé kissé döcögős, míg Parád felé kiváló minőségű úton. A Galyatetőn pihenőknek érdemes megfontolniuk akár egy egri kirándulást, vagy Recsk és a hajdani munkatábor magánkézben lévő múzeumának felkeresését. Ahogyan jó időben nem szabad kihagyni a Kékestető és a szépen felújított Sás-tó meglátogatását sem. Ez utóbbi vadkacsasereglettel tarkított vizén jó időben csónakázni is lehet.