Elindította a Főtáv Zrt. a fővárosi hőgyűrű kiépítését, amelynek köszönhetően a Belvárosban élők is zöldebb és olcsóbb hőenergiához juthatnak – közölte Herpai Attila, a társaság kommunikációs csoportvezetője a beruházás sajtóbejárásán. A fejlesztés mintegy ötmilliárd forintos költségét részben európai uniós, részben saját forrásból fedezi a fővárosi távhőszolgáltató.
A projekt első beruházásában az Erzsébet hídon vezeti át a társaság azt a vezetéket, amely lehetővé teszi az V. kerület távhőellátását dél-budai erőművi forrásból. A Kéménymentes Belváros program célja, hogy csökkenjen, akár meg is szűnjön a főváros belső kerületeiben (V., VI., VII., VIII.) a téli szmog. Jellemzően a lakások mintegy 70 százalékában földgázzal fűtenek, ám a fennmaradó hányad olaj- és vegyes tüzelésű kazánokkal teremti elő a meleget.
Ugyan az előbbi mód is szén-dioxid kibocsátásával jár, az utóbbi nagyobb terhelést jelent a levegő minőségére, tekintettel a különböző tüzelőanyagok – egyes esetekben háztartási hulladék – égetésével járó szálló porra és mérgező vegyi anyagokra. Számítások szerint Budapesten 45 ezer háztartás távhőre állítása évente csaknem 67 ezer tonna szén-dioxid és 80 tonna egyéb káros anyag kibocsátásától mentesítené a főváros levegőjét.

Megkezdődtek a munkálatok, zöldülnek a belső kerületek
Fotó: Katona Vanda
A hőgyűrű kiépítésének célja az is, hogy a Budapesten elszigetelten elérhető távhőkörzeteket összekösse – jelezte Herpai Attila –, így növekedik az ellátásbiztonság, hiszen egy esetleges üzemzavar bekövetkeztekor is folytatódhat az ellátás más forrásból. A hálózatos megoldás további előnye, hogy minden távhőtermelő erőmű elérhet minden távhőkörzetbe, így árverseny alakulhat ki a szolgáltatók között a fogyasztókért.
A kivitelezés hétfőn kezdődött az Erzsébet híd budai oldalán, ahol a Rudas Gyógyfürdőnél már meglévő hálózati szakaszról hozzák majd át a vezetéket Pestre. Az Erzsébet híd szerkezetének alján való átvezetés nem zavarja majd a forgalmat, a megoldás egyedülálló abból a szempontból, hogy használatban lévő hídon – vagyis nem új híd építésével egybekötve – végzik el. Azonban várhatók forgalomeltereléssel járó építési időszakok is – egészen október 31-ig – a közeljövőben a fürdő és a Döbrentei tér környékén. A pesti oldalon a Március 15. téren, a Szabad sajtó útján, valamint a Kossuth Lajos utca és a Városház utca térségében kell számítani ideiglenes közlekedési korlátozásokra.
A pesti hídfőnél, illetve a Városház utcánál egy-egy szerelőakna épül, amelyeket különleges eljárással egy közműalagúttal kötnek össze. Ennek köszönhetően a Kossuth Lajos utca belső szakaszán nem kell útburkolatot bontani, sem forgalmi korlátozást bevezetni. A tervek szerint a teljes beruházás a helyreállításokkal együtt április 30-ig tart. Először a Főpolgármesteri Hivatal Városház utcai épülete, valamint közintézmények és üzleti fogyasztók kapcsolódnak rá a hálózatra, ezután a társasházak számára is elérhető lesz a csatlakozás.