Megkezdte a közösségi szálláshelymegosztó portálok adatainak elemzését a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A hatóság szakemberei a májusi adatok alapján megállapították, hogy több mint ezer bérbeadónak kell rendeznie az államkasszánál az ingatlankiadásból származó jövedelme utáni elszámolást. Minderről a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztatta az MTI-t. Az egyik közösségi szálláshelymegosztó portál adatainak elemzéséből kiderült például, hogy májusban 441 településen 5206 bérbeadó 8299 ingatlant kínált. Tételes átalányadózásra 3925-en jogosultak.

A diákok megjelenése is pezsdíti a piacot
Voltak olyan magánszemélyek is, akik több mint húsz ingatlant hasznosítottak. Esetükben az előzetesen becsült bevétel mintegy 50 millió forint havonta. Az adóhivatal minden érintettnek segít a lehető legkedvezőbb adózási mód kiválasztásában – tették hozzá. A költségvetés és a tisztességes adófizetők érdekében a NAV kockázatelemzői a rendelkezésére álló információkat összevetik a hónapról hónapra legyűjtött adatokkal. A hivatal csak akkor rendel el ellenőrzést, ha valaki még ezt követően sem teljesíti megfelelően a kötelezettségeit. Az ügyfélbarát adóhivatalnak nem a bírságolás a célja, hanem az, hogy mindenki a szabályokat betartva adja ki az ingatlanját, és ellenőrzésre, bírság kiszabására már ne is legyen szükség
– hangsúlyozta az NGM. Mint rámutattak, érdemes a tételes átalányadózást választani, hiszen így szobánként és évente mindössze 38 400 forint közterhet kell leróni.
Nemcsak a fizetővendégek érdeklődése pezsdíti a bérlakások piacát, hanem a frissen felvett egyetemisták érdeklődése is. A felsőoktatási ponthatárok kihirdetését követően máris megugrott az érdeklődés a fővárosi kiadó lakások iránt. Az Otthontérkép adatai szerint az utóbbi napokban 22 százalékkal nőtt a keresések száma. Az ingatlankereső portál július végi elemzéséből az derül ki, hogy a szobabérlet lehet a leghatékonyabb választás a diá-
kok számára, a legjobban pedig azok járhatnak, akik egy többszobás otthont bérelnek ki a főváros valamely kevésbé frekventált kerületében.
Egyes fővárosi kerületekben másfél év alatt akár 30 százalékkal is drágultak a négyzetméterre vetített bérleti díjak. A diákoknak azonban a legfontosabb információ nem az alapterületre, hanem a szobákra vetített bérleti díj. A legmagasabb áron az egyszobás lakásokat lehet kibérelni a fővárosban, átlagosan 112 ezer forintért havonta. A legtöbb kiadásra kínált ingatlanban két lakóhelyiség van, a szobánkénti áruk 89 ezer forint havonta.