A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szorosan követi és értékeli a folyósított jelzáloghitelek kamatperiódus szerinti megoszlását. Ezen túlmenően az MNB folyamatosan figyelemmel kíséri a sérülékeny, késedelmes vagy a késedelembe esés határán lévő háztartások helyzetét is – közölte Matolcsy György jegybankelnök Tóth Bertalan (MSZP) írásbeli kérdésére.
Matolcsy Györgynek az Országgyűlés honlapján elérhető válasza szerint a háztartások sérülékenységét elsősorban még a 2008-ban kitört pénzügyi válság és az azt megelőző devizaalapú hitelezés öröksége okozza. – Az utóbbi években folyósított jelzáloghiteleket ezzel szemben már – jelentős részben az MNB 2015. január 1. óta hatályos adósságfékszabályainak köszönhetően – a korábbiaknál szigorúbb hitelfeltételek mellett folyósították, így e háztartások sérülékenysége is jóval alacsonyabb – jegyezte meg.
Az MNB elnöke kitért rá, hogy a hitelintézeti szektorban 2018 márciusában a lakossági jelzáloghitelek állománya 4157 milliárd forintot tett ki. A központi hitelinformációs rendszer (KHR) adatai szerint ez megközelítőleg 850 ezer jelzáloghitel-szerződést jelent.
A KHR és a bankok által szolgáltatott adatok szerint a kamatperiódus hossza a szerződések 4 százaléka esetében haladja meg a tíz évet, 13 százalékánál 5-10 év közötti, 22 százalékánál 3-5 év, 3 százaléka esetében pedig 1-3 év. Tehát tíz szerződésből négynek a kamatperiódusa van legalább egy évre rögzítve.

Az adósságfékszabályokkal szigorúbbak lettek a feltételek a bankoknál
Fotó: Havran Zoltán
Matolcsy György felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt hónapokban az új szerződéskötéseknél érdemben emelkedett az egy éven túl rögzített kamatozással rendelkező kölcsönök aránya, áprilisban megközelítette a 80 százalékot.
– A jelzáloghitelek állománya a kamatkockázat szempontjából egészségesebb szerkezet irányába rendeződik át. Az arány növekedésében jelentős szerepe volt az MNB által 2017-ben kialakított minősített fogyasztóbarát lakáshitel minősítési rendszernek is, ezeket a termékeket a bankok kizárólag hosszabb kamatrögzítéssel kínálhatják – fogalmazott Matolcsy György, hozzátéve, hogy ezekkel az ügyfelek akár a meglévő, rövid kamatperiódusú hitelüket is kiválthatják.
A jegybankelnök emlékeztetett az adósságfékszabályok október 1-jétől hatályos módosítására is, amely szerint a családok havi törlesztőterhe legfeljebb a jövedelmük 25 százalékát érheti el, ha a felvett kölcsön kamatperiódusa nem haladja meg az egy évet.
– Ezzel biztosítottá válik, hogy a háztartások jövedelme még a kamatlábak jelentősebb emelkedése esetén is fedezetet nyújtson az adósságszolgálat teljesítésére. Hosszabb – legalább tízéves – kamatperiódus esetén az adósságszolgálat mértéke továbbra is a jövedelem 50 százalékáig terjedhet – fejtette ki.