Miután nem látszik a török válság enyhülése, és a líra dollárral szembeni gyengülése napról napra jelentősen növeli az ország eladósodottságát, a bankok is egyre jobban aggódhatnak érdekeltségeik miatt. Ahogy arról lapunk is beszámolt, a közgazdászok már annak a lehetőségét vizsgálják, hogy az árfolyamváltozás miatt bedőlnek a külföldi bankok hitelei, és a kihelyezéseiket a behajthatatlanság miatt leírják.
Ennek a lehetősége nehezen vitatható, az európai pénzintézetek azonban annyiban szerencsés helyzetben vannak, hogy még a legrosszabb forgatókönyv is aránylag csekély veszteségeket eredményez. A pénzintézetek az egyes országok finanszírozásában vállalt szerepét mérő Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) kimutatása szerint Európában 36 százalékkal messze a spanyol bankrendszernek van a legnagyobb török kitettsége, míg a sorban Franciaország 16, Németország 6 százalékkal szerepel.

A gyenge líra miatt a külföldi turisták olcsóbban juthatnak luxuscikkekhez
Fotó: MTI/AP/Lefterisz Pitarakisz
Az olasz bankoknak a kimutatások szerint 17 milliárd dollárral tartoznak török ügyfelek, és sajtóértesülések szerint az Európai Központi Bankban (EKB) erősödnek azok a félelmek, hogy a nagyobb arányú hitelbedőlések miatt ezek a tartozások az olasz bankrendszer szempontjából különösen károsak lehetnek.
A nyugati szaksajtóban idézett elemzők szerint ugyan most minden figyelem Törökországra irányul, de épp a viszonylag alacsony érintettség miatt nem ezzel kellene foglalkozni. Sokkal nagyobb és valósabb veszélyt jelent, hogy továbbra sem látszik megnyugtató megoldás az olasz bankrendszer elfajuló válsággal fenyegető helyzetére. Komoly intézkedésekre lenne szükség, máskülönben az eurózóna egyik legjelentősebb gazdasága még komoly bajba kerülne, az pedig az unió egészére nézve súlyos következményekkel járna.
A hazai bankrendszerre nézve jelenleg csak mérsékelt kockázatok látszanak a török krízis bankrendszerbe való továbbgyűrűzése esetében. A vezető pénzintézetek között két középbank, az Unicredit és a CIB olasz tulajdonú. Az osztrák bankrendszernek elhanyagolható jelenléte van Törökországban, és az itthon szintén a legnagyobbak között lévő belga KBC sem aktív a török piacon.