– Faarccal fogadtuk azt is, amikor leminősítettek, hittük, hogy az a gazdaságpolitika, amit elindítottunk, meghozza gyümölcsét – reagált a pozsonyi uniós csúcstalálkozó után tartott sajtótájékoztatóján a felminősítés hírére Orbán Viktor. A miniszterelnök egyértelművé tette, hogy a siker a magyar embereké, akik sokat dolgoztak azért, hogy immár a külvilág számára is egyértelmű: Magyarország jó befektetési hely.
– A befektetési kategóriába kerülés már több éve időszerűnek mondható – reagált a hírre Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. – A magyar gazdaság teljesítménye és a piaci értékítélet már évekkel ezelőtt megelőlegezte a felminősítéseket, az országkockázati felár és az állampapírok után fizetendő hozamok pedig a befektetésre ajánlott országok mutatóival közel azonos szinten vannak – tette hozzá. Ezt a nézetet ugyan sok szakértő osztja, az S&P húzása mégis meglepő volt.
– A piacnak leesett az álla – mondta a Magyar Időknek Virovácz Péter, az ING elemzője, hozzátéve, hogy az S&P korábbi értékelései, és sokak által indokolatlannak tekintett kritikai megjegyzései miatt szinte egyöntetű volt a várakozás, hogy ha idén meg is történnek a kormányzat által várt felminősítések, az S&P lehet a három nagy közül az utolsó, amelyik lép. Ehhez képest az S&P kedvező értékelésében stabil növekedéssel, az államadósság csökkenésével és mérsékelt költségvetési kockázatokkal számol, egyúttal 2,5 százalékra, a kormányzatival megegyező szintre emelte a következő évekre növekedési előrejelzését.
Virovácz megjegyezte, hogy a hitelminősítő ez idáig rendszerint kiszámíthatatlansága miatt kritizálta a magyar gazdaságpolitikát, ehhez képest most épp azt emelte ki, hogy várakozásuk szerint tartósan megmaradhat a 2 százalék körüli éves hiányszint. Meglátása szerint az is sokat nyomott a latban, hogy a gyengébb első negyedéves növekedési statisztika után a jóval erősebb második negyedéves GDP-adat meggyőzte a hitelminősítőt a gazdaság növekedési képességéről. Az S&P szerint a jelenlegi folyamatok mellett az államadósság GDP-arányos mértéke 2019-re 70 százalék alá süllyed.
Az S&P kiemelte a munkaerőpiaci beavatkozásokat, illetve a közmunkaprogramot, amelyek 2013 óta folyamatosan javították a gazdaság egyensúlyát. Többek között ebből adódik, hogy az idén az uniós pénzek lassabb felhasználása miatt valamivel mérsékeltebb beruházások következtében a belső fogyasztás lehet a gazdasági növekedés támasza. Ez jövőre csak tovább fokozódhat, úgy, hogy akkor már újból megjelennek az uniós fejlesztési pénzek. A hitelminősítő elismerően szólt az olyan intézkedésekről, mint a lakossági devizahitelek kivezetése, és a Magyar Nemzeti Bank hitelezést segítő és stabilitást támogató programjai.
A tegnapi felminősítésnek azért van különös jelentősége, mert a Fitch Ratings májusi felminősítését követően már háromból kettő nagy minősítő tartja befektetésre ajánlott besorolásban Magyarországot, ez pedig az előfeltétele annak, hogy több konzervatív befektetési stratégiát követő alap is vásárolhasson magyar eszközöket. Ezzel hivatalosan is vége a „bóvli” besorolásnak. Már az első reakciókból is az derült ki, hogy a piaci szereplők pozitívan értékelték a lépést. A hír bejelentését követően a 310-es szintekről 308-ra erősödött a forint az euróval szemben. Virovácz szerint ebből is jól látszik, hogy mennyire meglepő lépés volt az S&P részéről a felminősítés. Az elemző a hétfői kereskedésben további forinterősödéssel számol, azt ugyan még nehéz lenne megbecsülni, hogy az meddig tarthat.
Idén még egy felülvizsgálat várható novemberben, amikor a Moody’s Investors Service dönthet a magyar besorolásról. Ez a hitelminősítő legutóbbi alkalommal nem változtatott a magyar osztályzaton, ott még mindig eggyel a befektetésre ajánlott határ alatt vagyunk. Virovácz megjegyezte, hogy korábban az S&P szigorúbb értékeléseit ismerve a Moody’s volt a „messiás”, amitől a felminősítést vártuk. Így azonban kis túlzással érdektelenné válik, hogy mi lesz novemberben, és már nem lesz komoly piacmozgató hatása annak, hogy minden bizonnyal a harmadik nagy hitelminősítő is megadja a befektetési ajánlást.