Olyan kormányzati intézkedésekkel kell kordában tartani a multinacionális vállalatokat, amelyek egyebek mellett rákényszerítik azokat arra, hogy a Romániában megtermelt profit után helyben adózzanak, ne adóparadicsomokban vagy a származási országukban – jelentette ki Liviu Dragnea román képviselőházi elnök, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetője. Mint mondta, nehéz hinni egy nagy szupermarketlánc becsületességében, ha 0,5 százalékos a profitja.
„Aztán kiderül, hogy nem Romániából veszi az üdítőt 0,9 lejért, hanem 2,2 lejért veszi egy adóparadicsomból, majd itt eladja 2,7 lejért. Ha itt vásárolná, akkor a profit után itt adózna. Például az egyik energetikai multinak 0,8 ezrelékes a profitja, míg a nagy telefoncég három-négymilliárdos forgalmat bonyolít. A profit óriási: ezerötszáz lej” – példálózott a PSD országos tanácsának ülésén a román politika erős embere.
Megemlítette: drágul majd a földgáz, holott semmi sem változott a kitermelés kapcsán. „A liberalizáció okán az energetikai és gázipari cégek újabb áremelésekkel rukkolnak elő. A gáz ott van, a gépek, az eljárás, semmi sem változott” – idézte az erdélyi Krónika a házelnököt, aki szerint a külföldi kézben lévő szolgáltatók ahelyett, hogy segítenének az ország fejlesztésében, tönkre akarják azt tenni. Hozzátette: korrekt, becsületes szabályokat akarnak. Dragnea élesen bírálta a bankok mohóságát is.

A bukaresti szociáldemokrata vezető szerint az augusztusi tüntetéseken több vállalat rendkívüli szabadnappal ösztönözte részvételre a dolgozóit
Fotó: Reuters
„Nézzük, amint a nagy bankok játszadoznak, és megállapítják azt a kamatot, amit a románoknak kell befizetniük. Nálunk a legnagyobb a különbség a letéti és a hitelkamatok között” – mondta a PSD vezére, és kormányzati döntéseket helyezett kilátásba a bankok játszmáinak megfékezésére. Kitért az araszoló autópálya-építésekre is, s úgy vélte, stratégiai érdekeltségű beruházásoknak kellene azokat minősíteni.
Liviu Dragnea nem először bírálja kemény hangnemben a multikat. Legutóbb azt állította, hogy az augusztus 10-i kormányellenes tiltakozó akciót (amikor a demonstrálók egy része rátámadt a rendőrökre) a multinacionális cégek egy része finanszírozta. A házelnök azt állította, a cégek nemcsak pénzt adtak, hanem szabadnapokat is biztosítottak, arra biztatva alkalmazottaikat, vegyenek részt a tüntetéseken.
Kijelentette: egyes vállalatoknak a román állammal ellentétes gazdasági érdekeik vannak. Akkor a külföldi befektetők romániai érdekvédelmi szervezete – amely olyan vállalatokat képvisel, mint például az Orange Romania, a Mega Image, az ING Bank Romania, a GSK Romania vagy a BERD – „megalapozatlanoknak és aggasztóaknak” nevezte a PSD elnökének vádjait. Mint fogalmazott, az ilyen kijelentések egyáltalán nem tesznek jót a bizalomnak, amely a modern piacgazdaság alapfeltétele.