Fejlesztésekkel és beruházásokkal biztosítható a baromfiágazat versenyképessége, a termelés és az export növekedése – jelentette ki tegnap Zászlós Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) alelnöke a baromfivilágnap alkalmából szervezett tanácskozáson.
A szakember rámutatott arra, hogy az ágazat jó befektetést jelent az országnak, versenyképességének fokozásával pedig Magyarország Európa egyik legerősebb baromfitermelő országává válhat. A távirati iroda tudósítása szerint elmondta, a fejlesztésekkel várhatóan csökkenne a járványvédelmi kockázat és javulna a termelésbiztonság, ami az exportpiacok megtartása és bővítése szempontjából is számos előnnyel járna.
– A technológiai fejlesztések mellett az állattartó épületek korszerűsítését, valamint új telepek létesítését is támogatni kellene – emelte ki. Fontos feladatnak nevezte, hogy létrehozzanak egy piaci folyamatokból fakadó károk mérséklésére szolgáló jövedelemstabilizációs alapot.

Fotós: MTI/Rosta Tibor
A hazai és az európai uniós termelés jövője szempontjából meghatározó lépés lesz a dél-amerikai országokkal, vagyis a Mercosur-csoporttal kötendő újabb kereskedelmi megállapodás. Zászlós Tibor szerint az egyezmény más szakterületek mellett a baromfiágazatot is hátrányosan érinti. – Számítások szerint az új megállapodás megkötése évi hétmilliárd euró kárt okozna az unió agráriumának, ágazati hatásként pedig 150 millió csirkével csökkenne az EU baromfiállománya – emelte ki.
Hozzátette: az unió baromfiágazata már most is a legszigorúbb előírások mentén dolgozik a világon. Ennek ellenére az állatvédő szervezetek támadják a csirkehizlalást, illetve nyomást gyakorolnak az étkezési tojás termelésére is.
Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács elnök-igazgatója a világnap kapcsán tartott konferencián elmondta: a madárinfluenza következményeként tavaly 600 ezer tonnára csökkent a baromfiágazat kibocsátása. 2016-ban még 620-630 ezer tonna élő baromfit állítottak elő, a termelés az idén óvatos becslések szerint elérheti a 700 ezer tonnát.
Az ágazat élő alapanyagban mintegy 250 milliárd forint értéket állít elő, a feldolgozott termékekkel ez eléri az évi 500 milliárd forintot, míg a madárinfluenza mintegy 20 milliárd forintnyi kárt okozott.