Márciusban a fogyasztói árak átlagosan 2,7 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly ilyenkor, szemben a megelőző havi – éves alapú – 2,9 százalékos növekedéssel – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az eltérést a múlt egy évben a legnagyobb mértékben a járműüzemanyagokat is tartalmazó egyéb cikkek, valamint a szeszes italok, dohányáruk drágulása okozta.

Az üzemanyagárak márciusban az előző hónaphoz viszonyítva lefelé húzták a mutatót
Az adat kisebb meglepetést okozott, ugyanis a piacai elemzők nagy része februárhoz képest további emelkedést várt. Ahogy lapunk is beszámolt róla, a többség szerint márciusra ideiglenesen elérhette a mutató a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 3 százalékos középtávú célját. – Az inflációs folyamatokban nagy szerepet kaptak az üzemanyagárak, amelyek felemásan szerepeltek, ha az éves és a havi adatokat nézzük – mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
Az üzemanyagárak tavaly márciushoz képest emelkedtek, így felfelé húzták az éves mutatót. Ugyanakkor februárhoz képest 1,1 százalékkal csökkentek, tehát havi szinten viszont lassították az inflációt.
Mint azt Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője kiemelte, az éves összevetést nézve négyéves csúcs közelében maradt az infláció, de a márciusi adattal 2016 júliusa óta először fordult elő alacsonyabb érték a megelőző havihoz viszonyítva. Jobbágy ennek megfelelően nem számít a 3 százalékos szint tartós átlépésére az idén, bár szórványos hármassal kezdődő értékek előfordulhatnak – mondta Jobbágy. Az elemzői reakciókból kiindulva éves átlagban jelenleg valamivel 2,5 százalék feletti infláció várható 2017-ben.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint rövid távon az MNB kommunikációjából kikerülhet, hogy a monetáris tanács kész további nem konvencionális eszközök használatára, azonban még ő sem számít a feltételek szigorítására. Korábban felmerült, hogy a kommunikációs váltás akár már márciusban is megtörténhet.
Ezzel szemben az MNB nemhogy kivette volna a piacok által már jól ismert utalást a hivatalos kommunikációjából, hanem még erőteljesebb lazító intézkedéseket is hozott, így belátható időn belül látszólag nincs napirenden a feltételek szigorítása.