Nem egyformán pusztított az elmúlt hét gyakran viharos, rendkívül csapadékos időjárása, azonban mindenhonnan érkeztek kárbejelentések – mondta a Magyar Időknek Ledó Ferenc, a Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeb) elnöke. A Dunántúlon a viharos szél okozott károkat a nyugati határ mentén, valamint a Balaton-felvidéken. A gyümölcsösökben főleg a kajszi- és őszibarackot verte le a szél, de a csapadékot követő párás időjárás miatt a fertőzésekkel, gombákkal is számolniuk kell a termelőknek. A Tiszántúlon a jelentős, 50-70 milliméter csapadék miatt sok kertészetben belvíz jelent meg, a gazdák nem tudnak rámenni a földekre.

A Balaton-felvidéki szőlőkben nagy pusztítást okozott a jég
A dinnyének sem tett jót a szokatlan mennyiségű csapadék. Ledó Ferenc elmondta: a termés legnagyobb részét adó Békés megyei földeken az elmúlt hetekben is volt csapadék, így szintén a belvíz okoz átmeneti problémát. A minőségre viszont nem volt kihatással az időjárás, a cukortartalom ugyan csökkent, de ezt a későbbi betakarítással lehet kompenzálni.
A harmadik károkozó időjárási jelenség a jég volt, amely a szőlőkben okozott pusztítást. Légli Ottó, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke lapunkat arról tájékoztatta, a hegybírók már összesítették az adatokat, a legnagyobb pusztítást egyértelműen a Balaton-felvidéken okozta a jégverés. A kár többfelé akkora, hogy a következő évek termését is negatívan befolyásolja, tehát hosszú távú pusztítással számolhatnak a gazdák. A szezon eddig is csapadékosabb volt a szokásosnál, amely kihat a 2016-os évjáratú borokra is.
– A kukoricának és a napraforgónak jót tett a csapadék – mondta lapunknak Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. A gazdálkodók előreláthatóan közepes, jó évet tudhatnak majd maguk mögött, azonban a betakarításig még bármi megtörténhet. A búza 10 százaléka maradt a földeken, a minőség viszont jelentősen romlott. Az eddig learatott mennyiségből már látható: a hazai igényeket kielégítő 1 millió tonna rendelkezésre áll, emellett 1,5 millió tonna jut exportra is.