A Telenor kelet-közép-európai leányvállalatai 2,8 milliárd euróért (872 milliárd forint) találnak gazdára a cseh PPF-csoportnál, a térség legnagyobb magántőke-befektetőjénél – közölte a Telenor Magyarország.
A tranzakció magában foglalja a vállalat kizárólagos tulajdonában álló magyarországi, bulgáriai, montenegrói és szerbiai mobilszolgáltatóit, valamint a Telenor Common Operation technológiai szolgáltatót. Az ügylet lezárásához szükséges hatósági jóváhagyás 2018 harmadik negyedévében várható. A tranzakció semmilyen hatással nem lesz az ügyfelekre és a helyi partnerekre.
Sigve Brekke, a Telenor-csoport vezérigazgatója a lépést azzal indokolta, hogy ezáltal a portfólión belül az erősebb értékteremtő területekre összpontosíthatnak, vagyis a skandináviai integrált vezetékes- és mobilszolgáltatókra, valamint az ázsiai mobilszolgáltatókra. A Telenor 1994-ben lépett be a magyar piacra a Pannon GSM felvásárlásával, összesen 178 millió ügyfele van 12 országban, itthon pedig 3,125 millió – idézte fel az MTI. Utolsó lezárt gazdálkodási évében, 2016-ban 153,1 milliárd forint bevételre tett szert a Telenor Magyarország, az adózott eredmény 22,35 milliárd forint volt.

A tranzakció semmilyen hatással nem lesz az ügyfelekre
Fotós: Bach Máté
A kelet-közép-európai leányvállalatok a Telenor-csoport árbevételéhez 9 százalékkal, mintegy 11,8 milliárd norvég koronával járultak hozzá 2017-ben.
A Telenor május 2-i éves rendes közgyűlésén várhatóan döntenek majd a tranzakció sikeres lezárása utáni rendkívüli osztalék kifizetéséről, részvényenként 4,40 norvég korona értékben. Ez és a 2017-re javasolt részvényenkénti 8,10 norvég korona osztalék összesen mintegy 19 milliárd norvég korona kifizetését jelenti 2018-ban.
A Petr Keller cseh vállalkozó többségi tulajdonában lévő PPF Group bankokba, biztosítókba, továbbá a biotechnológiába, ingatlanokba és mezőgazdaságba ruház be. A megközelítőleg 35 milliárd euró értékű eszközt kezelő csoport tevékenysége Európára, Oroszországra, Ázsiára és Észak-Amerikára terjed ki.
A 48 éves Petr Keller évek óta a leggazdagabb cseh vállalkozó, vagyonát 2017-ben a Forbes magazin 318 milliárd cseh koronára (3816 milliárd forintra) becsülte. A PPF-csoport 80 százalékos tulajdonosa a Csehországban és Szlovákiában működő O2 mobilszolgáltatónak, többségi tulajdonosa a csehországi CETIN telekommunikációs hálózatnak, februárban pedig megállapodott a bolgár Nova Broadcasting Group megvásárlásáról, a cseh sajtó szerint 185 millió euró vételárban.
A Magyar szál is megmaradhat?
A hazai sajtót hetek óta lázban tartják azok az iparági értesülések, melyek szerint a Konzum–Opus-csoport is bejelentkezett a Telenor felvásárlására. Bár Jászai Gellért, a Konzum Nyrt. elnök-vezérigazgatója nem erősítette meg ezeket az értesüléseket, de nemrég az Inforádiónak adott interjúban elismerte, hogy cégcsoportjuk stratégiájának megfelelve az informatikai-telekommunikációs szektorban szeretnének stratégiai pozíciókat kiépíteni. „Mást nem tudok megerősíteni és cáfolni sem” – fogalmazott akkor az elnök-vezérigazgató. A Telenor tegnap bejelentett kelet-közép-európai üzletágának felvásárlása ellenére továbbra is tartja magát az piaci pletyka, miszerint a Telenor magyarországi vállalata végül a magyar tőzsdei befektetőknél köthet ki. (T. K.)