– Országonként jelentősen eltérő arányban, de összességében drámai léptékben meghaladhatja a kelet-közép-európai térség növekedése a nyugatiét a következő 15-20 évben – mondta tegnap a Magyar Idők kérdésére Andreas Treichl, az osztrák Erste Bank vezetője.
Treichl szerint ezzel együtt hiba volna egységesen kezelni a térségünket, de ez igaz a Nyugatra is. Ahogy ebben a növekedési ciklusban is országonként eltérők lehetnek a teljesítmények, például a cseh életszínvonal záros időn belül eléri a fejlett európai gazdaságokét, úgy az eurózónában is nagy eltérések vannak. Nem lehet összehasonlítani például Skandináviát a pénzügyi válságot leglátványosabban megszenvedő déli országokkal – véli a bankvezér.
Az Erste piaci elemzése szerint jelenleg jók a kilátások, de kockázatok is vannak: térségünket – ugyancsak eltérő mértékben – kedvezőtlen népesedési folyamatok és az ezzel összefüggő munkaerőhiány fenyegeti, ami visszavetheti a növekedést.
A rövid távú kilátások viszont éppen emiatt jók a bankrendszerre nézve, az Erste piacain az idei első negyedévben Magyarországon volt a legnagyobb átlagos bérnövekedés 12,3 százalékkal, a tavalyi éves szintű 12,8 százalékot is csak Románia haladta meg 14,2 százalékos emelkedéssel.
Mindez lecsapódik a lakossági fogyasztásban és a fokozottabb hitelkeresletben. Az élénk gazdasági növekedés a vállalati hitelezésen is meglátszik. Az Erste az idei első fél évben a tavalyinál 16,7 százalékkal több céges hitelt helyezett ki Magyarországon, ezt csak Szlovákiában tudták meghaladni 21,5 százalékos többleteredménnyel.

Andreas Treichl szerint a kilátások jók, de számolni kell geopolitikai és világgazdasági kockázatokkal is
Fotó: REUTERS/Heinz-Peter Bader
Mint ahogy az a bankcsoport tegnap ismertetett első félévi eredményeiből kiderült, minden idők egyik legjobb féléves számait mutathatta be a nyilvánosságnak az Erste vezetése Bécsben. A nettó nyereség éves összevetésben 24 százalékkal, 774 millió euróra nőtt. A háttérben a nettó kamatbevételek 3,3 és a díjbevételek 5,3 százalékos növekedése mellett az alacsony szintű kockázati költségek állnak, így a költségeknek a bevételekhez viszonyított aránya az első negyedévi 64,3 százalékról 58,8 százalékra esett vissza a második negyedévben.
– Azzal számolunk, hogy a működési eredményben megmutatkozó pozitív trend az év második felében is folytatódik. Ezt támasztja alá a kelet-közép-európai gazdaságok átlagosnál jobb teljesítménye, amihez hozzájárul az alacsony munkanélküliségi ráta, a béremelkedés és a gazdasági versenyképesség javulása – fejtette ki Treichl.
Az Erste a régióban, így Magyarországon is az éves össztermék 3-4 százalékos bővülésével kalkulál. Az előrejelzés megvalósulásának kockázata lehet, ha a várakozásoktól eltérően alakulnak a kamatpályák, illetve előfordulhatnak a bankokat célzó politikai és szabályozói intézkedések, továbbá felléphetnek geopolitikai és világgazdasági kockázatok is.
A bécsi központú bank Magyarországon lemaradásban van a másutt már bevezetett vagy hamarosan megjelenő digitális újításaival. A korábbi tervek szerint a folyamatban lévő fejlesztések minden piacon megjelentek volna még 2018-ban.
Mint azt lapunk kérdésére Peter Bosek, a bankcsoport lakossági üzletágának vezetője megerősítette, a korábban tervezettnél később próbálhatnak ki több digitális újítást a magyar Erste-ügyfelek. Ennek elsődleges oka, hogy a kisebbségi állami tulajdonban lévő magyar Erste-leányvállalat korábban megvásárolta a Citibank hazai lakossági üzletágát, aminek beépítése a meglévő informatikai infrastruktúrába és céges működésbe lekötötte a vállalat erőforrásait.