A megújuló energiaforrásból származó áramtermelésre vonatkozó új magyar támogatási program összhangban áll az uniós állami támogatási szabályokkal – állapította meg az Európai Bizottság, és ezzel jóváhagyta a rendszer bevezetését. A 45 milliárd forint éves költségvetésű megújuló villamosenergia-termelés támogatási rendszer, azaz a Metár állami támogatást nyújt a zöldenergiás beruházások üzemeltetőinek kötelező átvétel vagy árprémium formájában – közölte honlapján a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH).
Az új szabályozás három kategóriába sorolja a termelőket: 0,5 megawatt (MW) kapacitás alatt ugyanaz a kötelező átvételi rendszer (kát) vonatkozik az erőművekre, mint eddig. A 0,5 és 1 MW közötti termelők kategóriája a Metár speciális, egyedi támogatásokkal ellátott rendszere. Ezek a létesítmények a villamos energia piaci árán felül prémium támogatásban részesülnek, így a piac jelzéseit is követik. Az 1 MW feletti, megújuló energiákat hasznosító erőművek tartoznak a prémium támogatási rendszerbe.
Ezek beruházói pályázatokon indulhatnak, a szabadpiacon értékesíthetik az áramot – ismertette korábban a rendszer lényegét lapunk. A prémium típusú rendszerben a termelőnek magának kell vevőt keresnie a villamos energiára. Ez arra ösztönzi a termelőket, hogy a piaci árak változásához igazítsák a termelésüket, azaz lehetőség szerint akkor termeljenek, amikor arra nagyobb igény van.

A program a költségvetési források optimális kihasználásával elősegíti a környezetkímélő előállítást
A Metár előnye, hogy a költségvetési források optimális kihasználásával elősegíti a zöldáram-előállítást a gazdasági érdekek megvalósulása mellett. A már érvényben lévő kát-szerződések 2045-ig kifutnak, a Metár az új beruházásokra vonatkozik.
Január 1-jétől egyébként már hatályos a „kis Metárnak” nevezett, vagyis szűkített verzió, amelyből a nagy méretű erőművek eddig kimaradtak éppen azért, mert Magyarország a bizottsági jóváhagyásra várt. Most, hogy ez megtörtént, az energiahivatalnak tendereket kell majd kiírnia a beruházások számára. Az 1 MW feletti teljesítőképességű erőművek esetében ugyanis a prémium meghatározása és a kedvezményezettek kiválasztása versenyeztetéses ajánlattételi eljárásban történik. A hatóság a bejelentés mellett azt is közölte: az első kategóriában létesített kiserőművekre és a mintaprojektekre vonatkozó kát-igénylésekhez a részleteket, az aktuális átvételi árakat és a zónaidőket a MEKH honlapján lehet elérni. Az 1 MW alatti erőművek esetén (a szélerőműveket kivéve) a prémium típusú támogatásra való jogosultság szintén az energiahivataltól igényelhető.
A bizottság a Metár jóváhagyását azzal indokolta, hogy a program segíti majd Magyarországot a megújuló energiaforrások arányának növelésében. Emellett az energetikai állami támogatásokról szóló 2014. évi bizottsági iránymutatásnak megfelelően ösztönzi az ilyen típusú villamos energia piaci integrációját, miközben korlátozza a verseny állami támogatás okozta torzulásait.
További jelentős újdonság a Metár rendszerben a „barna prémium” kategória. Ez a kötelező átvételből kikerülő, biomasszát vagy biogázt felhasználó erőművek gazdaságos továbbműködtetését szolgálja. A jelenlegi piaci árak mellett támogatás nélkül nem lenne gazdaságos ilyen erőművekben termelni, ugyanakkor az új erőművek építéséhez szükséges támogatáshoz képest ezek viszonylag kis költséggel működésben tarthatók.
A Metár kialakításával az volt a cél, hogy a megújuló energiára alapozható gazdaságélénkítő program jöjjön létre, amely támogatja a kívánt hazai energiaportfólió kialakítását is. Hazánk vállalása értelmében 2020-ra a teljes energiafelhasználás 14,65 százaléka származik majd megújuló forrásokból.