Jól teljesített az idén a magyar mezőgazdaság, ezt támasztják alá a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb számai is. Az előzetes becslésük szerint az ágazat teljesítménye 3,1 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest. Mindez értékben – a szolgáltatásokkal és a másodlagos tevékenységekkel együtt számolva – 4,5 százalékos emelkedésnek felel meg, az árak pedig 1,4 százalékkal nőttek egy év alatt. A bruttó hozzáadott érték előző évi áron 4,8, folyó áron 2,4 százalékkal bővült.
A növénytermesztési ágazat kibocsátása összességében 1,8 százalékkal haladta meg a korábbi szintet. A gabonafélék esetében 5,0 százalékkal nőtt a termelési volumen, ezek között a kukoricáé jelentősen emelkedett, a búzáé az előző évi szinten maradt. Az ipari növények kategóriájában azonban a statisztika kisebb, mintegy 3,7 százalékos visszaesést mutatott a tavalyihoz adatokhoz képest. A takarmánynövényeknél 2,6, a gyümölcsféléknél 11 százalékos bővülést tapasztalhattak a gazdálkodók. A burgonyaágazat teljesítménye nem változott az előző évi szinthez képest. A kertészeti termékek mennyisége pedig három százalékkal csökkent.
A statisztikai hivatal szerint a paradicsom termelésének növekedése csak mérsékelni tudta a visszaesést ebben a kategóriában. Az agrártárca adatai alapján kukoricából 7,4 millió tonna került a magtárakba, ami tíz százalékkal több, mint egy éve. A búza termésmennyisége 5,2 millió tonna volt, ami megegyezik az előző évivel. A 988 ezer tonnás repcetermés 5,2 százalékkal haladta meg az előző évi szintet. A gyümölcstermesztésben meghatározó alma mennyisége az idén meghaladta a 750 ezer tonnát, ami közel másfélszerese a tavalyinak. Meggyből pedig 80-85 ezer tonna termett, ami szintén jelentősen felülmúlja az előző évi szintet.
Az állattenyésztés teljesítménye az év során 5,7 százalékkal emelkedett. Ezen belül az élő állatok esetében 8,1 százalékkal, míg az állati termékeknél 0,6 százalékkal haladta meg a termelés a tavalyi szintet. A KSH tájékoztatása szerint bár az összes állatfajnál volt némi növekedés, a legjelentősebbet a baromfiágazat produkálta. A vágóhidak a január–októberi időszakban 13 százalékkal több baromfit vágtak, a növekedés elsősorban a kacsa- és a libavágásoknak köszönhető. A szakminisztérium távirati irodának küldött tájékoztatása szerint a mezőgazdasági termelői árak növekedése is hozzájárul a kibocsátás emelkedéséhez, egyúttal kedvezően hat az ágazat jövedelmezőségére is.