Költséghatékonyabban és egyszerűbben vehetnek részt a közbeszerzési eljárásokban azok a vállalkozások, amelyek bekerülnek a minősített ajánlattevői jegyzékbe – közölte lapunkkal a Közbeszerzési Hatóság. Fontos könnyítés, hogy a nyilvántartásba vételért már nem kell fizetni, ugyanis korábban az igazgatási, szolgáltatási díj elérte a százezer forintot, a jegyzékbe vétel érvényességi idejének meghosszabbítása pedig tizenötezer forintba került. A könnyítés érdemben csökkenti a vállalkozások adminisztratív terheit és lehetővé teszi az intenzívebb részvételt a közbeszerzésekben. A hatóság célja, hogy a közbeszerzés nyitott piac legyen minél több arra alkalmas vállalkozás számára. Ehhez a célhoz igazodva alakította ki a hatóság a minősített ajánlattevőkre vonatkozó szempontrendszert is.
Kérdésünkre a hatóság arról tájékoztatott, hogy a nyilvántartásba vételhez a vállalkozásnak elsőként azt kell meghatároznia, hogy milyen kategóriában kíván minősített ajánlattevő lenni. Ezt a hatóság weboldalán elérhető lista szerint, a törvény alapján, beszerzési típusonként tudja meghatározni. A kérelmezőknek a bejegyzéskor, majd azt követően évente egy alkalommal kell igazolniuk az alkalmasságukat az adott kategóriában.
Szintén igazolniuk kell a cégeknek a gazdasági és pénzügyi alkalmasságukat. Itt azt veszi figyelembe a hatóság, hogy a kérelem benyújtását megelőző két évben a kérelmező mérleg szerinti eredménye nem volt negatív, valamint köteles csatolni annak igazolását is, hogy a kérelem benyújtását megelőző egy évben nem volt sorban állás a bankszámláin, fizetési kötelezettségeinek időben eleget tett. Bizonyos közbeszerzési eljárásokban azonban a minősített ajánlattevő a jegyzékben szerepléssel kiválthatja a fenti gazdasági és pénzügyi alkalmasság igazolását.
Műszaki és szakmai elvárásoknak is meg kell felelniük a vállalatoknak. Idetartozik a választott kategóriában szükséges minőségbiztosítási rendszer megléte, valamint az elvárt referenciák bemutatása. Árubeszerzés vagy szolgáltatásmegrendelések körében a kérelem beadását megelőző három évben, míg az építési beruházásoknál a megelőző öt évben kell évente legalább egy, az előírt módon igazolt referenciával rendelkezni. A referenciák egy évre jutó nettó összegének szolgáltatásmegrendelésnél a megjelölt kategóriában legalább 25 millió, árubeszerzésnél 30 millió, míg építési beruházásnál 90 millió forintot kell elérnie úgy, hogy évente legalább egy teljesítés legyen a megadott értékben.
A hatóság adatai szerint a közbeszerzések közel hét százalékát adták 2014-ben a hazai összterméknek, tavaly pedig összértékben megközelítették a 2000 milliárd forintot. Az ajánlattevők között – az eljárások számát tekintve – nyolcvan százalékban a kis- és közepes vállalkozások képviseltették magukat. A közbeszerzési törvény tavaly novemberi hatályba lépését követően fokozódó érdeklődést tapasztalt a hatóság a díjmentes bejegyzés iránt.