Jelentősen, mintegy 70 ezer fővel csökkent egy év alatt a közfoglalkoztatottak tábora: a Belügyminisztérium legfrissebb, júliusi adatai szerint számuk alig haladja meg a 180 ezer főt, amely a 4,444 milliós foglalkoztatotti létszám 5 százalékát sem éri el. Az adatok arra utalnak, hogy a következő hónapokban is csökken a közmunkáslétszám, mivel az elmúlt hónapokban több volt a közfoglalkoztatási programokból kilépők száma, mint a belépőké.
Korábban a Belügyminisztérium lapunkkal azt közölte, a munkaerőhiánynak, valamint a közmunkásfizetés és a minimálbér közötti nagyobb különbségnek köszönhetően egyre többek állnak munkába a versenyszférában, elsősorban a feldolgozóipar területein, jellemzően egyszerűbb, összeszerelési munkakörökben. Jelentős továbbra is azok aránya, akik hosszú távon a másodlagos munkaerőpiacon rekednek, mivel a közfoglalkoztatási programokban részt vevők fele továbbra is közmunkás.

Akadnak, akik hosszú távon bent ragadnak a programban
A Belügyminisztérium adatai szerint a közmunkások több mint fele, 55 százaléka legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkezik, negyedének viszont van szakmája. Megemlítendő, hogy tavaly júliushoz képest felére esett vissza a 25 év alatti közmunkások száma, többségüknek ma már a versenyszféra nyújt megélhetést. A közmunkások többsége egyszerű szolgáltatási, kisegítői feladatokat lát el, ágazati szinten pedig a mezőgazdaság és az építőipar foglalkoztatja a legtöbbjüket, nagyrészt végzettséget nem igénylő munkakörökben.
A kormányhivatalok adatai szerint nemcsak a közmunkások száma csökken, de azoknak az álláshelyeknek az aránya is, ahol közfoglalkoztatottakat kívánnak alkalmazni a cégek. Több régióról elmondható, hogy az egy évvel korábbi adatokhoz képest júliusban feleakkora volt az igényük a munkaadóknak a közmunkásokra. Júliusban összesen 52 ezer olyan álláshelyet jelentettek be a foglalkoztatók, amelyet közmunkásokkal kívánnának feltölteni. A legnagyobb közfoglalkoztatók a vízügyi igazgatóságok, az NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft., a MÁV, a Magyar Közút, valamint a református szeretetszolgálat.
A közmunkásoknak 2017-ben már jobban megéri elhelyezkedni az elsődleges munkaerőpiacon. Utóbbit a bérek közötti különbség mára vonzóbbá tette: míg a közmunkások havi bére bruttó 81,5 ezer, addig a minimálbér 127 ezer forint, a szakmával rendelkezők bérminimuma pedig 161 ezer forint, ráadásul a legalacsonyabb bérek jövőre újra jelentősen nőnek.