Rég nem látott bizalom tapasztalható a kis- és középvállalkozások részéről, a pozitív makrogazdasági adatok pedig már megjelennek a cégek mindennapi életében is – mondta a Magyar Időknek Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Ennek több oka van: tapasztalható egy olyan külső fogyasztás, amely jelentősen húzza az exportot, ez pedig erősíti a magyar vállalkozók pozícióit is. Fontos, hogy egyre több ipari régiónk jelentősen fejlődik, elsősorban Győr, Kecskemét, Miskolc, Debrecen és Szombathely környéke.
A vállalkozások helyzetét szintén javítja a lakosság jelentős fogyasztásbővülése, amely várhatóan a következő időszakban sem szűnik meg. A fogyasztás élénkülése elsősorban a kereskedelemben, valamint a szolgáltatások területén érzékelhető, emellett jelentős foglalkoztatásbővülést is tapasztalhatunk. Nagyot lökött a finanszírozáson a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramja is, amely sokaknak bizonyíték arra, hogy már nem olyan nehéz a vállalkozásoknak pénzhez jutniuk, mint korábban. Az érem másik oldala, hogy a cégek nagy számban kivárják az uniós pályázatokat, programokat, mivel ezek feltétele jóval kedvezőbb, mint a banki kölcsönöké, sőt, sok esetben vissza nem térítendő támogatással járnak.
Parragh László kiemelte: ma már nincs olyan makrogazdasági mutató, amely ne lenne pozitív. Látszik a gazdaság strukturális átalakításának hatása, többek közt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal megreformálása, valamint az oktatási rendszer fejlesztése. Utóbbival kapcsolatban a kamara elnöke arra emlékeztetett: a vállalkozások örülnek a szakképzés, a felnőttképzés, valamint a felsőoktatás átalakításának, mivel ezek a folyamatok a cégek bevonásával történnek, leendő munkavállalóik így már piacképes tudást kapnak. A vállalkozói szféra nagyon aktívan részt vesz a tantervek kialakításában is, nemrég lehetett véleményezni a szakképzési tanterveket, sokan segítették ezek kialakítását.
A gazdasági növekedés mellett egy szubjektív szempont is megjelent az eredményeknek köszönhetően: a jövőbe vetett hit. A kkv-szektor, de a nagyvállalatok is hisznek abban, hogy a kedvező gazdasági folyamatok a jövőben is kitartanak, emellett az európai uniós források is egyre nagyobb számban válnak hozzáférhetővé. Parragh László elmondta: az első negyedéves szerényebb GDP-adat elsősorban a gazdaság ciklikusságával magyarázható, s csak időleges a visszaesés. Ez jellemző az építőiparra is, amely most elsősorban az állami beruházások csökkenése miatt jelentősen visszaesett. Parragh László ugyanakkor a fogyasztás élénkítése mellett kiemelten fontosnak nevezte a megtakarításokat is, elsősorban a forintban nyilvántartott államkötvényeket.
A K&H Bank napokban közzétett jelentése szerint a bizalom mellett egyre inkább erősödik a kis- és középvállalkozások versenyhelyzete is. A félezer hazai cégvezető megkérdezésével végzett kutatás rámutat: az index tízéves történetében tavaly mélypontra jutott a javuló versenyhelyzetre számítók aránya, azóta azonban egyre kedvezőbben nyilatkoznak ezzel kapcsolatban a kkv-k.