Több európai fővárosban drágult a villamos energia, illetve a földgáz júliusban, Budapest ugyanakkor változatlanul jó helyezéssel szerepel a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal (MEKH) nemzetközi ár-összehasonlító vizsgálata alapján kialakított listán. A hatóság közölte: az áremelkedés leginkább a lakossági fogyasztók földgázátlagárainál figyelhető meg.
Jelentős volt a növekedés mértéke a Rigában és Stockholmban mért adatok szerint, ezekben a városokban 0,65, illetve 2,14 eurócenttel drágult a földgáz kilowattórája (kWh). Említésre méltó még a Brüsszelben, Párizsban, Rómában, Szófiában, Luxemburgban, Madridban és Bécsben bekövetkezett áremelkedés is a hivatal statisztikájában.
Magyarország helyezése a villamosenergia- és a földgázátlagárakat tekintve nem változott az előző hónaphoz képest. A lakossági fogyasztók földgázátlagárait vásárlóerő-paritáson összegző listában ugyanakkor Budapest helyet cserélt Brüsszellel. Magyarország a negyedik helyről a harmadikra lépett a belga fővárosban júliusban lezajlott áremelkedés miatt. A legtöbb vizsgált város lakossága az áram enyhe drágulását tapasztalhatta júliusban, noha Londonban, Rómában, Párizsban és Bécsben sem emelkedtek az árak.
A drágulás oka az lehet, hogy Európa-szerte megugrott az áram iránti kereslet: a példátlanul forró nyárban intenzívebben működnek a klímaberendezések. A villamos energia nagykereskedelmi ára egyébként Magyarországon is emelkedett az elmúlt időszakban, a másnapi piacon és a 2019. évi jegyzésekre vonatkozóan is. A drágulás a fosszilis energiahordozók, a szén-dioxid-kvóta ára, valamint a dollár–euró árfolyamának növekedésével magyarázható a hosszú távú jegyzések esetében – számolt be a Magyar Idők korábban. A másnapi árak emelkedéséhez pedig hozzájárult a belföldi kereslet növekedése. Emellett a rendelkezésre álló termelőkapacitások mennyiségét több erőmű egyidejű tervezett karbantartása csökkentette.
A hivatal nemzetközi sztenderdek alapján kidolgozott ár-összehasonlítása 29 európai főváros villamosenergia- és földgázárait mutatja be, az összevethetőség érdekében eurócentben. Ennek alapján Budapesten a villamos energia 1 kWh-jának lakossági átlagára 2018 júliusában 11,85 eurócent volt, amely a negyedik legalacsonyabb a vilniusi, a szófiai és a belgrádi átlagos díjszabás után. A lakossági földgáz 3,23 eurócentes átlagára továbbra is a Belgrád utáni második helyen tartja Budapestet az európai fővárosok listáján.
A magyar fővárosban regisztrált árak eurócentre átszámított értéke hónapról hónapra ingadozik néhány tizedet vagy századot. Ennek oka a forint árfolyamának az euróéhoz viszonyított elmozdulása, hiszen Magyarországon a lakossági közműszolgáltatások ára nem változik.