Juhász Gergely a távirati irodának arról beszélt, hogy az indiai cukortermelés hétéves mélypontjára esett, aminek a szubkontinens délnyugati részére visszatérő szárazság az oka. Ennek nyomán 12,5 millió tonnával maradhat el a globális cukorkínálat a kereslettől a 2015–2016-os termelési időszakban. A következő, 2016–2017-es idényben ennél kisebb, 9,8 millió tonnás hiány mutatkozhat, vagyis a két szezonban a világ cukorkészletei több mint 22 millió tonnával mérséklődhetnek. Mindezek miatt pedig emelkedhetnek a cukorárak, és egy ideig magasan is maradhatnak.
A cukor árának esetleges emelkedése érintheti Magyarországot, a hazai fogyasztókat is. Ennek az az oka, hogy az évi 375-400 ezer tonnára tehető belföldi cukorfogyasztásból csak 125 ezer tonnát fedez a hazai termelés. A magyar statisztikai hivatal adatai szerint a kristálycukor kilójának átlagára idén júliusban 249 forint volt, szemben az év eleji 222 forinttal. Tavaly júliusban még jóval alacsonyabb értéket jegyeztek fel: akkortájt átlagban 187 forintot kellett adni a kristálycukor kilogrammjáért. Az áremelkedés hatást gyakorolhat a világ cukoripari szereplőinek magatartására.

Indiában az édesipari nyersanyag termelése hétéves mélypontjára esett a szárazság miatt
A Conclude vezérigazgatója kiemelte: a nagyobb kereskedőházak prognózisa szerint Brazília cukortermelése 35,5 millió tonnás rekordszintre ugorhat, miután a magasabb árak a cukorgyárakat arra késztetik, hogy az etanollal szemben az édesítőszer gyártását helyezzék előtérbe. A versenyben az Európai Unió sem akar lemaradni. A közösség területén kétmillió tonnával nő a termelés, miután a cukorrépa vetésterülete nyolc százalékkal haladta meg a tavalyi, egyébként négy évtizedes mélypontnak számító értéket.