A dolgozók látják kárát, ha 50 helyett 100 százalékra emelkedik a vasárnapi munkáért járó bérpótlék a kereskedelemben – közölte tegnap a multinacionális áruházláncok nevében az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ). Hangsúlyozták: a vasárnapi zárvatartás időszakában is csak adventkor, illetve egy szabadon választott vasárnapon kellett 100 százalékos pótlékot fizetni.
Az OKSZ szerint a boltzár eltörlésével érvénybe lépett 50 százalékos vasárnapi pótlék éves szinten 25-30 milliárd forint terhet jelent a láncoknak. – Ha megduplázódik a pótlék a költség 50-60 milliárdra nőhet, ezért tovább faragnának a költségeken, például a dolgozóknak járó kafetériajuttatásokon – közölte a szövetség, azzal érvelve, hogy 2015-ben jelentős mértékben emelkedtek a bérek az ágazatban, és az alkalmazottak visszakapták a boltzárral megspórolt vasárnapi pótlékok összegét is.
Ezzel szemben köztudomású: a más ágazatokban végzett fizikai munkáért járó jövedelmeknél 20-30 százalékkal alacsonyabb kiskereskedelmi bérek miatt súlyos munkaerőhiány a jellemző, főként a nagy áruházakban.

A boltzár eltörlése óta kiszolgáltatottak a dolgozók
– A boltzár bevezetése előtt a nemzetgazdasági tárcánál egyeztettünk a munkaadói szervezetekkel, így az OKSZ-szel is, valamint az áruházláncok képviselőivel. Akkor a cégek úgy nyilatkoztak, vállalják a minimum 100 százalékos, de inkább magasabb vasárnapi pótlékot, csak ne vezesse be a kormány a kötelező pihenőnapot – mondta lapunknak a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke. Bubenkó Csaba szerint a nagyvállalatok egymással egyeztetve mesterségesen alacsonyan tartják a béreket, miközben folyamatosan nő a nyereségük az európai viszonylatban is jelentős kiskereskedelmi bővülésben. – Felháborítónak tartjuk az OKSZ állításait, amely szervezet korábban több tízezres leépítésekkel riogatott a boltzár következtében. A szakszervezet vezetője hangsúlyozta, a Tescónál tavaly csupán néhány százalékkal nőttek a fizetések, míg az Auchan sokévnyi szünet után úgy jelentett be 1,2 milliárd forintos béremelési csomagot az év végén, hogy abból nem is jutott egységesen minden dolgozónak. – Az emelés mértéke nem érte el azt a szintet, amennyivel az évek alatt jövedelmeik reálértéke csökkent. Bubenkó szerint a vállalatok a vásárlókra hárítják a vasárnapi újranyitás kiadásait, emiatt 2-3 százalékos, rejtett áremelések következhetnek a láncoknál.