Az elmúlt évekhez képest jelentősen nőtt a diákfoglalkoztatottak száma mind a magán-, mind az állami szektorban. A legnagyobb iskolaszövetkezeteket tömörítő Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (Diákész) a Magyar Idők kérdésére azt közölte: az év első nyolc hónapjában több mint 95 ezer diákot foglalkoztattak a cégek.
Mintegy ötezer vállalkozásnál összesen 13,8 milliárd forintot kerestek a fiatalok a 19 millió ledolgozott munkaóra alatt. Az adatok azt mutatják, egy diák átlagosan 200 munkaórát vállalt a január és augusztus közötti időszakban. Tavaly az év egészét nézve a Diákészhez csatlakozott iskolaszövetkezeteknél 92 ezer fiatalt regisztráltak, az összes árbevételük pedig 16 milliárd forint volt.
A számokból arra lehet következtetni, hogy az idén jelentősen megnőtt a kereslet a fiatalok munkájára, amely legnagyobb részben a munkaerőhiánnyal magyarázható, de sok cég az alacsonyabb munkaerőköltség miatt is szívesen foglalkoztat diákokat. A 129 iskolaszövetkezetnél tavaly 35,3 milliárd forint jövedelemhez jutottak a fiatalok, akik mintegy tízezer megbízónál végeztek munkát.

Idén új szabályokkal találkozhattak a nyári munkát vállaló fiatalok
Az állami nyári diákmunkaprogramban is nőtt a foglalkoztatottak száma, valamint a bevételük is az előző évhez képest – közölte lapunkkal a Nemzetgazdasági Minisztérium. A tárca felidézte, a fiatalkori inaktivitás csökkentése, a korai munkatapasztalat- és munkajövedelem-szerzés elősegítésének érdekében már nem először hirdették meg a programot. A júliustól augusztus végéig tartó időszakban összesen 2937 munkáltatónál több mint 27 ezer diák foglalkoztatását támogatta az állam, közel 2,7 milliárd forintból. Tavaly 1,923 milliárd forintból 26,2 ezer diák foglalkoztatását sikerült elősegíteni.
Azok a fiatalok, akik csak a nyári hónapokra vállaltak munkát az iskolaszövetkezetnél, új szabályokkal találkoztak. Tavaly szeptember óta ugyanis már nem a munka törvénykönyve, hanem az iskolaszövetkezeti törvény vonatkozik a tagokra. Ennek fontos eleme, hogy a diákoknak is jár fizetett szabadság, emellett fizetésük nem lehet alacsonyabb a minimálbérnél. A fiatalok béréből a szövetkezeti tagdíj mellett a 15 százalékos személyi jövedelemadót kell levonni.
A tapasztalatok ugyanakkor azt mutatják, hogy a cégek jelentős része többet fizet a fiatalok munkájáért: a nagyobb tudást igénylő munkakörökben akár 1500 forint vagy annál magasabb órabért is el lehet érni, de a legtöbb munkakörben ritka az ezer forint alatti órabér. A legtöbb diákot továbbra is a kereskedelemben és a mezőgazdaságban csomagolói, valamint adminisztratív munkákra alkalmazták, de a turizmusban és a vendéglátásban is keresettek a fiatalok.