Útjára indult a világ első úszó atomerőművi blokkja, az Akagyemik Lomonoszov nevű létesítmény 2018. április 28-án reggel hagyta el a szentpétervári Balti Hajógyárat. Az üzemben 2009 óta folyt a nukleáris áramtermelő építése – közölte az orosz Roszatom atomenergetikai konszern.
A létesítmény végső célállomása az Oroszország távol-keleti táján fekvő csukcsföldi Pevek. Előbb azonban Murmanszkba, az orosz atomflotta kikötőjébe vontatják az Akagyemik Lomonoszovot, a nukleáris fűtőelemeket pedig ősszel helyezik el benne. Ezután indítják el a reaktorokat, majd a létesítményt, fedélzetén a személyzettel, 2019 nyarán vontatják át az északi hajózási útvonalon peveki állomáshelyére, ahol lehorgonyzása után a hálózatra kapcsolják. Az úszó atomerőmű vontatási sebessége 3,5-4,5 csomó, azaz 7-8 kilométer óránként.
Pevekben jelenleg zajlik az Akagyemik Lomonoszov fogadásához szükséges part menti infrastruktúra kiépítése. A létesítmény a bilibinói atomerőművet és a csaunszki szénerőművet fogja kiváltani, a jelenlegi szinthez képest évi 50 ezer tonnával csökkentve a szén-dioxid-kibocsátást. A hálózatra csatlakoztatása után az Akagyemik Lomonoszov lesz a világ legészakibb atomerőműve.

A létesítmény egy százezres lakosságú várost képes villamos és hőenergiával ellátni
Fotós: Reuters
Az Akagyemik Lomonoszov úszó atomerőművi blokk a kis teljesítményű, energiatermelést szolgáló szállítható atomerőművi blokkok prototípusa. Két KLT–40C típusú reaktort építettek bele 70 megawatt összteljesítménnyel, egy százezres lakosságú várost képes villamos és hőenergiával ellátni. A létesítmény élettartama negyven év, amely tíz évvel meghosszabbítható.
Az úszó atomerőművek az Oroszország északi és távol-keleti, nehezen elérhető területei, az ott lévő kikötők, iparvállalatok, illetve a tengeri olaj- és gázkitermelő berendezések energiaellátását biztosíthatják.
Az orosz atomjégtörők háromszáz reaktor/év biztonságos működésére alapozva az úszó atomerőművek rendelkeznek a legmodernebb biztonsági és védelmi rendszerekkel, megfelelnek a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség követelményeinek, és nem jelentenek veszélyt a környezetre.