Számos kedvezményt tartalmaz a vállalkozásoknak a tegnap elfogadott jövő évi adócsomag, jelentősen csökkenek többek között a kis- és közepes vállalkozások közterhei. Az általános forgalmi adó (áfa) alanyi mentességi értékhatárát a jövő évtől hatmillióról nyolcmillió forintra emelik jövő évtől. A jelenlegi kétszeresére, azaz hatmillióról 12 millió forintra nő a kisadózó vállalkozások tételes adójának (kata) bevételi határa. A kisvállalati adót (kiva) érintő módosítással pedig a gyors növekedésű középvállalkozásokat szeretné támogatni a kormány, ezért emelték a használhatóság értékhatárát, a belépési értékhatár továbbra is 500 millió forint marad, ugyanakkor a cégek mindaddig a kivában maradhatnak, amíg el nem érik az egymilliárd forintos mérlegfőösszeget.

Hatmillióról 12 millió forintra nő a kisadózó vállalkozások tételes adójának (kata) bevételi határa
A köztehercsökkentés mellett egyszerűsödnek az egészségügyi hozzájárulás (eho) szabályai is: az eddigi öt kulcsos rendszer kétkulcsossá válik, csak a 14 és a 27 százalékos mérték marad fenn. Emellett 2017-től senkinek nem kell a kamatjövedelem után hatszázalékos mértékű ehót fizetnie.
A vendéglátóhelyek adókedvezményt vehetnek igénybe az élőzene-szolgáltatás költségeire. Jól járnak az első házasok is, ugyanis az őket megillető havi ötezer forintos kedvezmény a jövő évtől akkor is 24 hónapig lesz igényelhető, ha az érintettek előtt megnyílik a családi adókedvezmény lehetősége is. A tartós befektetési számlák esetében lehetővé válik, hogy a számlatulajdonos az ötéves lekötési időszak végén az összeg egy részét adómentesen kivehesse, a többit pedig továbbra is leköthesse.
Adókedvezmény segíti majd a startup cégekbe fektető vállalkozásokat, a kedvezményt a befektetés évében és az azt követő három évben lehet igénybe venni, évente húszmillió forintig. Június végére tolták (a korábban tervezett januári kezdés helyett) az étel- és italautomaták úgynevezett automata felügyeleti egységének bevezetését, továbbá szintén a piaci igényekre hallgatva csak 2017 áprilisában lépnek hatályba az új jövedékiadó-törvény főbb rendelkezései. Tállai András adóügyekért felelős államtitkár a javaslat általános vitájában elmondta: január 1-jével lekerül az ár a dohánytermékekről, de az adójegy rendszere megmarad, a zárjegyre az új jövedéki törvény április 1-jei hatályba lépésével állnak át.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) jövőre új szolgáltatást vezet be támogató eljárás néven, amelynek lényege, hogy a hatóság azonnal segít, ha egy adózónál kockázatot észlel. A NAV ebben az esetben ellenőrzés és szankcionálás helyett önellenőrzést javasol. Tállai András tegnap azt is elmondta, hogy a megbízható adózók további előnyöket kaphatnak: az automatikus fizetési könnyítés keretében nemcsak részletfizetésre, hanem fizetési halasztásra is lehetőségük lesz, emellett az értékhatár ötszázezer forintról másfél millió forintra emelkedik, amellyel szélesebb körnek válik elérhetővé a kedvezmény.
Az Orbán Viktor miniszterelnök által néhány napja bejelentett társaságiadó-csökkentést külön törvény szabályozza majd, ezt a napokban tárgyalja majd az országgyűlés elé. A társasági adókulcs a jelenlegi 10 és 19 százalékról egységesen 9 százalékra csökken jövő évtől, ezzel a világ élvonalába kerül Magyarország.