A Bisnode Magyarország Kft. év végi elemzése szerint kismértékben nőtt a cégalapítások és jelentősen mérséklődött a cégtörlések száma, de ezzel együtt is 1,22 százalékkal csökkent a működő cégek száma tavaly Magyarországon. Az üzleti és céginformációs, valamint végminősítő vállalat honlapján közzétett felmérés alapján a cégalapítások száma 1,8 százalékkal nőtt tavaly, 2017 minden negyedévében több mint 6500 vállalkozás jött létre. Felidézték, hogy az ötéves csökkenést követően 2015-re 25 ezer alá esett, 2016-ban viszont 26 300-ra, 2017-ben pedig csaknem 26 800-ra emelkedett az új cégek száma. Ennél is jelentősebb volt a cégtörlések száma: a mérséklődés éves összehasonlításban elérte a 15,3 százalékot, 41 400 vállalkozás szűnt meg 2017-ben – írták. Hozzátették: a megszűnés mérséklődése tavaly még csupán 2,68 százalékot ért el – bár már ekkor jelentősen csökkentek a felszámolások és a kényszertörlések –, 2017 végére pedig a 2013-as szintre esett vissza a megszűnések száma – idézte az MTI.
A Bisnode adatai szerint 2017 végén 511 249 céget tartottak nyilván Magyarországon, ez pedig – mint írták – még mindig jóval magasabb a válság előtti szintnél. A legtöbb, csaknem 85 ezer vállalkozás szakmai, tudományos és műszaki tevékenységgel foglalkozik, ezt követi az 55 ezer kiskereskedelmi és 47 ezer építőipari cég, a nagykereskedelembe és az ingatlanszektorba pedig több mint 40 ezer társaság tartozik. Az elemzés szerint hat ágazatban nőtt a működő cégek száma 2017-ben. Kiugróan magas, 500 vállalkozást meghaladó növekedést ért el az építőipar, de jelentősen nőtt a kommunális tevékenységgel, valamint a gépjármű-kereskedelemmel foglalkozó cégek száma, míg az ingatlanügyletekkel, vegyi anyagok gyártásával, valamint a közigazgatással, védelemmel, kötelező társadalombiztosítással foglalkozók száma minimális mértékben emelkedett – írták.
A cégszámok területi megoszlása a vizsgálat szerint egyenletes, de Somogy megyében a cégszám csökkenése nem érte el az egy ezreléket, Békés és Hajdú-Bihar megyében viszont több mint három százalékkal esett vissza. Közép-Magyarországon – a fővárost is beleértve – 0,99 százalékos a csökkenés, számos térségben viszont nőtt az új alapítású cégek száma, Bács-Kiskunban és Szabolcs-Szatmár-Beregben például öt százalék fölötti mértékben – közölték. A Bisnode 2018-ban is a működő társaságok számának lassuló ütemű csökkenését várja – olvasható az elemzésben.
A cégstruktúra további konszolidálódását várja 2018-ban az Opten is. A felfutó gazdasági környezet növekvő alapítást indukálna, ugyanakkor a konszolidációs hatással együtt 2018-ban is 2017-hez hasonlóan 26 ezer körüli cégalapítás várható. A törlések száma várhatóan még mindig messze meg fogja haladni az alapításokét, ugyanakkor 2017-hez képest tovább fog csökkeni. Az Opten becslése szerint 35 ezer körül fog alakulni a cégtörlési számláló 2018-ban. Az Opten – cégfluktuációs index (az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez) 2017-re vonatkozó értéke átlagosan 11-12 százalék körül mozgott. Megyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt Zala, Vas és Veszprém megyében érte el a legalacsonyabb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Komárom-Esztergom és Nógrád megye produkálta.