A hazai árak a németországiakéhoz hasonlóan ingadoztak, mivel a szélerőművek visszafogott termelése miatt a német piacon is a fosszilis erőművek voltak az ármeghatározók – állapítja meg a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal legfrissebb havi piacmonitoring-riportja.
A jelentés szerint a romániai árak viszont folyamatosan alacsonyabbak voltak a magyarországinál, amit az alacsony román fogyasztás és a magas vízi erőművi termelés okozott.
A tüzelőanyagárak a májusban kialakult magas szinten stabilizálódtak, míg a szén-dioxid-kvóták drágulása folytatódott. Emiatt jellemzően csak a magas hatékonyságú gáztüzelésű erőművek működtetése volt jövedelmező, így a villamos energia éves ára is tovább nőtt az előző hónaphoz viszonyítva.
A hazai fogyasztás is alacsonyabb volt az előző évekre jellemzőnél, az importarány 23,8 százalékra mérséklődött.
A magas nyugat-európai árak miatt az osztrák és szlovák határkeresztező kapacitások kihasználtsága alacsony volt, a román importot viszont az elérhető kapacitások volumene jelentősen korlátozta. Júliusban az időszakra jellemző termelési kapacitások álltak rendelkezésre, nagyobb nem tervezett kiesés nem történt.
A termelés is megfelelt az előző évek átlagának. A szabályozási költségek az előző két hónaphoz képest tovább mérséklődtek, de továbbra is 45 százalékkal meghaladják a tavaly júliusi szintet.