Idén jelentősen csökkenhet a közösségi oldalak, így például a Facebook népszerűsége, egyre többen meg is szüntethetik regisztrációjukat a Telenor 2017-es technikai előrejelzése szerint. Összegzésükben rámutattak arra, hogy a túlzott közösségi interakció terhessé válhat a felhasználók számára. A közösségi médiát egyre inkább ellepő kétes hitelességű hírek és a magukat tökéletesnek mutató ismerősök hatására az Y generáció (az 1980 és 1990 között születettek) fokozatosan inaktívvá válhat.
Az úgynevezett chatbotok terjedése szintén meghatározó lesz a kutatók szerint. A mesterséges intelligenciával működő számítógépes programok, amelyekkel kérdés-válasz formájában hasonlóképpen lehet csevegni, mintha egy emberrel váltana üzeneteket a fogyasztó, különösen az ügyfélszolgálatoknak hasznosak. Az algoritmusok a nap minden órájában, időzónától függetlenül képesek segítséget nyújtani az ügyfeleknek.
Mindeközben idén világszerte rengeteg kísérleti, gigabites adatátviteli sebességű mobilinternetet tesztelő üzem bejelentése várható, amelyek fontos lépéseket jelentenek az 5G-s mobilszolgáltatások kereskedelmi bejelentése felé. Az 5G bevezetése egyebek mellett új antennatípusokat, továbbá új, milliméteres hullámhosszon történő rádiós kommunikációt igényel majd. Az 5G technológia egyes részeinek szabványait az erre illetékes szervezet 2018-ban tervezi rögzíteni, a végleges szabvány azonban csak 2020-ban várható, és csak ezt követően kerülhet sor a bevezetésre.
A kutatók egyúttal rámutattak a mesterséges intelligenciával (AI) kapcsolatos idei egyik legfontosabb feladatra, a felhasználás szabályozására. Mivel az AI-t idővel akár az igazságszolgáltatásban vagy tanulók felvételiztetése során is alkalmazni lehet, fontos, hogy felelős, átlátható legyen a működése, és ne sértse az egyéni felhasználók magánszféráját sem. A mesterséges intelligencia hatalmas adatmennyiségek feldolgozása nyomán képes öntanulásra, ha azonban nem a megfelelő adatokon „tréningezik” őket, a működésük sem lesz megfelelő.
Mindemellett idén a dolgok internete (Internet of Things, IoT) teljes iparágakat alakít át a mezőgazdaságtól kezdve a közlekedésig. Kulcsfontosságú feladat lesz viszont az IoT-eszközökkel kapcsolatban felmerülő biztonsági aggályok orvoslása, hiszen 2020-ra világszerte 21 milliárd ilyen eszközt használ majd az emberiség.