Ha nincs családi otthonteremtési kedvezmény (csok), akkor csak álmainkban lakunk abban a házban, ahová néhány hónappal ezelőtt beköltözhettünk. De nem volt egyszerű az idáig vezető út. Három (egy öt-, egy három- és egy egyéves) gyermek édesapja vagyok, a feleségem korábbi tulajdonában lévő ingatlant adtuk el. Kényszerűségből, mert vissza kellett fizetni egy jelzáloghitelt, kölcsönre tehát mindenképpen szükségünk volt. Ha viszont elérhető a csok, miért ne élnénk vele, és költöznénk egy új és kényelmesebb házba?
Mintegy harminc kilométerre lakunk Budapesttől. A régi házat eladtuk, abból kifizettük a hitelt, a maradék összeg képezte az önerőt. Már egy évvel korábban beszéltünk egy vállalkozóval, aki megmutatta azt az üres telket, ahová felépül a családi ház.
Miután azonban a meglévő önerőnk, a csok tízmilliója és a kedvező tízmilliós kölcsön sem volt elég a vágyott ingatlanra, piaci alapú hitelre is szükségünk volt. Több bankban jártunk, ahol jeleztük igényünket: a csok mellett fix kamatozású hitelt is szeretnénk. Végül a jegybank honlapján összehasonlítottuk az elérhető kölcsönöket, és kiválasztottuk az akkor legolcsóbbat.
A bankkal kapcsolatban álló ügyintéző személyesen keresett fel minket. A következő papírokat kérte tőlünk a csokhoz: erkölcsi bizonyítvány, munkáltatói igazolás, tb- és jogviszony igazolása 24 hónapra, a NAV nullás igazolása, házassági anyakönyvi kivonat, gyerekek születési anyakönyvi kivonata, személyi igazolvány, lakcím- és adókártya fénymásolva és aláírva (a gyerekektől is!), adásvételi szerződés földhivatal által érkeztetett példánya, méretezett alaprajz a házról aláírással, jogerős építési engedély, e-naplóról hiteles példány. Egyszerűsítés ide vagy oda, ez első olvasatra enyhén szólva soknak tűnt, de ha ez kell, akkor nincs mit tenni.
Ekkor jött az első nem várt akadály. A középső gyermekemnek ugyanis elírták a kórházban a születési dátumát. Az anyakönyvi kivonatot még akkor kijavíttattuk, de az adószámmal nem foglalkoztunk. Most viszont több alkalommal kellett bemennünk az adóhivatalba, ahol új számot generáltak.
A többi papírral nem volt gond, azokat eljuttattuk a bankhoz. Amíg azonban az új adószámot vártuk, eltelt harminc nap. Ezalatt a többi dokumentum érvényét veszítette, így mire megjött a helyes adószám, minden papírt újra be kellett szerezni. Ezt nem kívánom senkinek, ezért mielőtt bárki bármit lépne, ellenőrizze, hogy minden rendben van-e a személyes okmányokkal! Ráadásul nekünk az önkormányzattól címigazoló dokumentumot is be kellett szerezni, mert az új háznak még nem volt címe. Hasonló esetben ezt is érdemes szem előtt tartani.
Ekkor jött a következő meglepetés. Mivel haladt az idő, már nem létezett az a piaci hitel, amelyet a csok mellé választottunk. Azaz létezett, de menet közben a bank emelte a költségeit, vagyis a törlesztőnk és a visszafizetés teljes összege is nőtt. Ezért a második tanácsom az, hogy mindenki számoljon azzal, hogy amíg nincs szerződés, addig a bank is változtathat a kiválasztott kölcsön díjain!
Érdemes azt is tudni, hogy egy értékbecslő is megnézi a kiválasztott ingatlant. Mivel az állam nem akármire ad tízmilliót és támogatott kölcsönt, mindent alaposan megnéznek, lefényképeznek. Ezt a közművekkel kezdik: tehát a villany-, a víz- és a gázórának a helyén kell lennie. Összegezve, a fenti megpróbáltatásokkal együtt is érdemes volt élni a lehetőséggel. Ha az államtól nem kapunk tízmillió forintot és kölcsönt, akkor biztosan nem lakunk ott, ahol most.