Ne küldjünk pénzt társkeresős hódolónak, az afrikai herceg nem létezik! – figyelmezteti az internetes felhasználókat a Corner Group, amely az egyre gyakrabban és nagyobb összegben előforduló külföldi pénzküldés kapcsán felmerülő veszélyeket gyűjtötte össze. Felmérések szerint hazánkból tranzakciónként átlagosan 160 ezer forintot küldenek pénzküldő szolgáltatással külföldre. A szolgáltatás azért egyre népszerűbb, mert például ezer euró küldése esetén mindössze 32 euróba, vagyis az utalt összeg 3 százalékába kerül az ügylet, miközben egy hagyományos banki utalásnál az utalt pénz 10-20 százalékát is levonhatják.
– Gyors és kényelmes megoldás, ha azonban ismeretlennek és nem családtagnak küldjük, legyünk körültekintőek, mert a szolgáltatás előnyeit a csalók is jól ismerik – hívta fel a figyelmet Grábics Gábor, a MoneyGram nemzetközi személyközi pénzküldő vállalat magyar partnercégének ügyvezető igazgatója. Mint mondta, a leggyakoribb átverések általában az érzelmekre és az anyagi mohóságra építenek, de az is gyakori, hogy egyszerűen csak a naivitást vagy a figyelmetlenséget használják ki a csalók.
A társkereső vagy közösségi oldalakon például egyre több az olyan külföldi felhasználó, aki rövid internetes udvarlás után arra kéri áldozatát, hogy küldjön neki pénzt. Az összeget a csaló általában valamilyen betegségre, a rokonság megsegítésére hivatkozva vagy az első találkozáshoz szükséges repülőjegy vásárlására kéri, de annak elküldése után sem őt, sem az pénzt nem látja viszont az, akit rászedtek.
Van, aki nem létező hitelintézetek, bankok vagy ügyvédi irodák munkatársának adja ki magát, és előzetes díj ellenében hitelügyintézést, befektetést vagy örökséget ígér. Ilyenkor hitelesnek látszó dokumentumokkal, hivatalosnak tűnő díjbekérőkkel és kecsegtető ajánlatokkal igyekszik bizalmat ébreszteni azért, hogy az előleget, előzetes díjat vagy eljárási költséget csaljon ki. Miután az ügyfél fizetett, a hitel soha nem érkezik meg – summázta a szakértő a tipikus esetet, aki azokat is figyelmeztette, akik külföldről hoznának be autót.
Egyre gyakoribbak ugyanis az átverős gépjárműhirdetések, ahol a vásárló nagyon jó áron találhatja meg álmai autóját. A külföldön hirdetett autó ugyan messze van, de a tulajdonos általában felajánlja, hogy valahol félúton találkozzanak az érdeklődővel, ahol nyélbe üthető az adásvétel, „mindössze” annyit kér, hogy a vevő küldjön előleget pénzküldő szolgáltatással, hogy lássa, komoly-e a szándéka. A pénzt az álhirdető általában megkapja a jóhiszemű vevőtől, aki csak a megbeszélt helyen jön rá, hogy csalás áldozata lett – vázolta Grábics Gábor, aki szerint terjed az úgynevezett lakáscsalás is.

Előfordul, hogy a külföldön bérelt lakásért illetéktelenek kérnek előleget. Fontos az óvatosság
Fotó: Reuters
Ebben az esetben egy ál-lakástulajdonos, hamis képekkel, nagyon kedvező áron és paraméterekkel hirdet meg egy kibérelhető lakást. Az ingatlant külföldi munka vagy tanulás céljából kivenni szándékozó érdeklődőt a csaló e-mailben arra kéri, hogy a pénzküldőn keresztül juttassa el neki az első havi díjat és a kauciót. A rászedett ember elküldi a kért összeget, azonban kiderül, hogy a meghirdetett lakás nem létezik, a „tulajdonosnak” viszont addigra bottal üthetik a nyomát.
Népszerű csalási forma az úgynevezett unokázás is, amikor a csalók telefonon vagy e-mailben, feltört felhasználói fiókokból szerzett adatokkal idősebbeket keresnek meg azzal, hogy gyermekük vagy unokájuk külföldön vészhelyzetbe került, baleset érte vagy kirabolták. A csaló ilyenkor egy barátnak vagy közeli ismerősnek adja ki magát, és „kétségbeesetten” arra kéri a nagyszülőt, hogy a leggyorsabban, pénzküldővel küldjön egy jelentős összeget a kórházi kezelésre vagy az ellopott tárgyak pótlására.
A Corner Group tapasztalatai szerint a személyek közötti pénzküldést érintő csalások elsősorban érzelmeinkre és hiszékenységünkre alapoznak, vagy egyszerűen csak naivitásunkat és figyelmetlenségünket használják ki. Ezért fontos, hogy a pénzküldés előtt mindig ellenőrizzük azt a személyt vagy szervezetet, akinek/amelynek a pénzt szánjuk – zárta a szakértő.