A magyar kormány egységes Kárpát-medencei gazdasági térben kezdett gondolkodni – hangsúlyozta Lepsényi István gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkár a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) gazdasági és önkormányzati szakbizottságának pénteki budapesti ülésén.
Lepsényi a szakbizottság elnökeként a távirati iroda beszámolója szerint arról beszélt, hogy a határon túli magyarság gazdasági megerősítése alappillérré vált, és egy sor konkrét lépés született e cél megvalósításáért. Az elmúlt időszak egyik legfontosabb eredményének a vajdasági, a kárpátaljai, a muravidéki, a drávaszögi, az erdélyi és a felvidéki magyar gazdaságfejlesztési programok elindulását nevezte. Mint mondta, nemrég egy Kárpát-medencei tőkealap létrehozásáról született döntés, amelynek célja a Magyarországon bejegyzett vállalkozások Kárpát-medencei terjeszkedésének elősegítése.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára a legfontosabb nemzetpolitikai célok között említette, hogy több gyermek szülessen a Kárpát-medencében, minél több magyar gyermek szülessen a vegyes házasságokban. Fontosnak nevezte, hogy nőjön a magyar és a magyar munkavállalókat alkalmazó vállalatok száma, és növekedjen a magyarság kezében összpontosuló vagyon.
Csite András, a Hétfa Kutatóintézet igazgatója egy kutatást ismertetve azt mondta: mintegy 88 ezer magyar családi vállalkozás működik a külhoni régiókban, amelyek mintegy félmillió magyar embernek biztosítanak megélhetést.
E kisméretű üzleti közösségek az otthon maradást segítik és fontos helyi közösségerősítő funkciót látnak el.